• İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
  • İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
Kitap Okuma Anketi
Kitap Okuyor musunuz?
 
Yasal Uyarı
Bu sitede yayınlanan bütün eserlerin çoğaltılması, izinsiz olarak bestelenmesi yasaktır! Buna uymayanlar hakkında, 5846 ve 411 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 3257 sayılı Sinema ve Muzik Eserleri Kanunu Hükümleri gereğince hukuki işlem yapılacaktır. Sitede yayınlanan şiir, yazı ve hikayelerin telif hakları sahiplerine aittir. Ancak Naci Gümüş imzalı yazı, şiir ve hikâyeler; isim anılması, kaynak gösterilmesi şartıyla alıntılanabilir.
Site İçi Arama

PostHeaderIcon CEHENNEMDE ÜŞÜYORUM

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 1
ZayıfEn iyi 

Amed’in Kaşını Çizen Dicle’dir

 

Bilenler bilir. Diyarbakır sıcağı insanı yakar, Cehennemî bir sıcağı vardır. Bu sıcaklık fizikî bir sıcaklık değil sadece, Kürt coğrafyasını kasıp kavuran ve yakıp duman eden politik baskıların yoğunlaşmış halidir aynı zamanda. Böylesi cehennemî bir yerde, “akreplerin yılanların ininde/kır çiçekleri kadar taze kalmak” (s.4) çok zor olduğundan olacak ki, şairimiz Cumali Eşsizoğlu “Cehennemde Üşüyorum” diyor. Gençliğinde Çukurova’da pamuk toplamada çalışırken ırgatların çok çalışması için, imamların sabah ezanını daha erken akşam ezanlarını daha geç okuduklarına (s.9), bütün değerlerin ayaklar altına alındığına tanık olur. Yüreği titrer. Acemice de olsa sınıfsal içerikli şiirler yazmaya başlar. Çok sonraları dili ve varlığı yok sayılmış bir Kürt olarak sınıfsal ezilmenin yanında etnik ezilmenin de farkına varır, şiire sarılır. Ve bu şiirler gün gelir Cehennemde Üşüyorum([1]) adıyla kitap olur yayınlanır.

Eşsizoğlu Kürtçe düşünür, ama Türkçe yazar. Dahası o yeşilde kanayıp sarıda ağlar, zemheride donup haziranda damlar ve “yasak”lardan kaçarken dizelerinin çoğunu yontar.(s.16)

Devrimciler biraz divanedir. Çünkü “uzun yürüyüş” erleridir onlar. Seher yelinde bir türküdür adları. Hep menzili uzak umutlara koşarlar.

Ben ve Cumali de uzak menzile koşanlardandık. Bendine sığmayan Dicle’nin asi çocuklarıydık. Geçmişte birlikte aynı politik örgütte çalıştık. Zor günler yaşadık. Paslı bir bıçak gibi geleceğimizi kanatıp bölen 12 Eylül sonrası ben cezaevine düştüm, o dışarıda kaldı. Bu nedenle, önsöz niyetine yazdığı Başlarken kısmında: “1980 yılında Diyarbakır Cezaevi ile tanışmadığım için çok şanslıyım. Bunu o yıllarda partide birlikte çalıştığım Salih Şimşek ve Müslüm Üzülmez başta olmak üzere beni ve benim gibi nice arkadaşları canları pahasına koruyan herkese borçluyum” (s.12) diyerek ince bir davranış gösterip vefa borcunu ödemek istiyor. Devamında ise, “dışarıda kalanlar içinse de hayat dikensiz gül bahçesi değildi. Dışarıda ne kadar mücadelemiz yükselirse içerdekilerin acısının o kadar azalacağının bilincindeydik” diyerek bir gerçeğe ve gerekliliğe parmak basıyor. Çünkü “anılmak yaşamak kadar güzeldir/unutmak ölüm kadar gazeldir”. (s.182)

Ve aynı duyarlılığı bugün de taşıdığını şu dizelerinden anlıyorum:

ama

gecikirse ayın suya yansıması

gecikirse mor dağlara gün ışıması

işte o zaman

kavgayı sevecek kadar genç

ve ölümden korkmayacak kadar

                                 yaşlı olurum” (s.16)

 

Şiir yazmak karanlık, yolsuz bir ormanda insan etini parçalayan dikenler arasında yol almaya benzer. Meyvenin kötüsü nasıl erken yere düşerse, iyi yazılmayan bir şiirde fazla tutunamaz hemen dalından/kıymetten düşer. Karıncanın suda bıraktığı iz kadar bir etkisi olur ancak. O yüzden şairin; sözcükleri damıtmak, sözcüklere anlam yükleyip dizeleştirmek, dizeleri uyumlaştırmak için yoğunlaşması ve derviş gibi sabırlı olması gerekir.

Eşsizoğlu’nun şiirleri için bir şey söylemem doğru olmaz, çünkü sanat/şiir eleştirmeni değilim. Ama şiirlerini zevkle okudum diyebilirim. Eşsizoğlu, halk ezgilerinde esinlenerek kitabının başında yer alan ilk şiirlerde genellikle aşağıdaki dizelerde olduğu gibi sevgiliye seslenmekte, bir nevi içini dökmektedir:

görür görmez yüreğime damladın

ateş olup ciğerimi dağladın

senden önce bahar yüzü görmedim

geçen ömre bedel biçtim ağladım” (s.30)

 

Sayfaları ilerledikçe şiirlerde politik esintiler esmeye başlıyor:

özledim kömür gözlüm

yangınlara kar yağışını

mehtaplı gecelerde

yıldızların kayışını

ve keçi burcu semalarında

             baksi güvercinlerin

                       takla atışını

ve özgürlük şarkısının ezgisinde

                   dicle’nin nazlı akışını

 

özledim kömür gözlüm

kaleşnikof mermilerinin desenini

ve tank paletlerinin

             ensemizde nefesini

birde/dipçiklerle kafası yarılan

süngüyle susturulmaya çalışılan

               halkımın onurlu direnişini” (s.38)

 

Ve kitabın yarısına doğru Kürt coğrafyasında yaşamanın bir sonucu olarak şiirler biraz hafif ajitasyon kokuyor. “Nazım ile Arif’in sevdasında/pimi çekilmiş savrulan/bombayım” (s.85) dizelerinde olduğu gibi… Fazla ajitasyon bence şiirin büyüsünü bozar. Sanat ve siyaset ilişkisinde ölçülü olunmalı ve şiirde bu tadında yapılmalıdır. Şiiri politikanın hizmetkârı yapmamalıyız. Duygu zengini ve vicdani duyarlılıkları olduğu için şairler aya merdiven kurup güneşten ışık toplayıp boğucu karanlığı dağıtmalıdır. Kurşun atanlara karşı, sözcüklerin gücüne güvenerek “kurşun dökmeli”dir. Şiirlerin bütününe baktığımızda ise aşk, devrim özlemi, haksızlığa isyan, tarihten esintiler, yoldaşça duygular, tatlı ve acı anılar var. Şair, kaybolan rüyaları geri getirmeye çalışıyor.

Cehennemde Üşüyorum, Eşsizoğlu’nun ilk kitabı. İlerde kendi tarzını oluşturması halinde bizlere çok daha güzel şiirler yazacağına yürekten inanıyorum. Yazdıklarını kitaplaştırarak paylaşma cesaretini gösterdiği için de kendisini kutluyorum.

Arkadaşım eline sağlık.

 

***

 

Cumali Eşsizoğlu Kimdir?

 

Eşsizoğlu, 26 Eylül 1957 tarihinde Diyarbakır’ın Çermik ilçesine bağlı Sinag köyünde doğdu. (Sinag, Kürtçenin Zaza lehçesinde yamaç, göğüs anlamına gelir. Resmi kayıtlarda köyün ismi Sinek yapılmıştır.)

Doğumunu şu dizelerle dile getirmektedir:

ben doğmuşum eylül yirmi altı da

bin dokuz yüz elli yedi yılında

sebzeler o gece yeşilken yanmış

güz baharın en güzel kıvamında” (s.164)

 

İlkokulu köyde, ortaokulu ise 5 km. uzaklıktaki Çermik ilçesinde okudu. 1972 yılında Diyarbakır Erkek İlköğretmen Okulu sınavını kazandı. 1976 yılından itibaren öğretmen hareketi içinde yer aldı. 1978 yılında Ankara’da düzenlenen Demokratik Eğitim Kurultayı’na Diyarbakır Delegesi olarak katıldı. Öğretmenlerin mesleki demokratik örgütü Töb-Der’in çeşitli kademelerinde görev aldı, eylemlerine katıldı. 1988 yılı sonrasında ticarete atıldı. Halen Diyarbakır’da ticaretle uğraşmaktadır. Evli olup Bilen, Ekim ve Yaren Eylül adlarında üç çocuğu var.

Cehennemde Üşüyorum yayınlanmış ilk eseridir.

 

Web: http://www.uzulmez.info/müslüm

e-posta: Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir


([1]) Cumali Eşsizoğlu, Cehennemde Üşümek, astare Yayınları, Aralık 2010-İstanbul.

 

Degerli Yazarimiz MÜSLÜM ÜZÜLMEZ Bu tarihten itibaren bizimle beraberdir: Pazartesi, 07 Aralık 2009.

Yazarin Diger Yazilari

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Site Dili / Language
İstediğiniz dile çeviriniz

language you want to turn the

Üye Girişi
Ziyaretçi Sayısı
Bugün488
Dün1148
Tüm Zamanlar4529276
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 28 konuk çevrimiçi
İstatistikler
Üyeler : 5235
İçerik : 1505
Web Bağlantıları : 26
Ziyaretçi Anketi
Gönül Sitesini Dünyanın neresinden İzliyorsunuz?