• İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
  • İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
Kitap Okuma Anketi
Kitap Okuyor musunuz?
 
Yasal Uyarı
Bu sitede yayınlanan bütün eserlerin çoğaltılması, izinsiz olarak bestelenmesi yasaktır! Buna uymayanlar hakkında, 5846 ve 411 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 3257 sayılı Sinema ve Muzik Eserleri Kanunu Hükümleri gereğince hukuki işlem yapılacaktır. Sitede yayınlanan şiir, yazı ve hikayelerin telif hakları sahiplerine aittir. Ancak Naci Gümüş imzalı yazı, şiir ve hikâyeler; isim anılması, kaynak gösterilmesi şartıyla alıntılanabilir.
Site İçi Arama

PostHeaderIcon O'NU ANLAYABİLMEK

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 0
ZayıfEn iyi 
Yazarlarımız - Makaleleri

İnsanoğlu dünyadaki hiçbir canlı ile üstünlüğü tartışılmayacak kadar ileri bir beyin gücüne sahiptir. İnsan bu güçle temel ihtiyaçlarını tabiattan doğal olarak temin ettiği gibi, gelişmiş beyin gücünden istifade ederek, kendisi için yeni şeyler üretip hayatını kolaylaştıracak daha iyi şartlarda yaşama şansına sahiptir. Böylece hayvanlara göre daha iyi şartlarda yaşam sürebilir ve hayatta kalır. İnsandan sonra en gelişmiş varlık olan hayvanlar ise sadece yemeye, oyuna ve zamanı geldiğinde üremeye programlanmıştır. Hayvanlar gelişmiş bir hür iradeye sahip kavrama gücünden mahrum olduklarından, onları robot gibi genlerine işlenmiş programlar yönetir. İrade ve çevrelerindeki varlıkları anlamlandırma güçleri yoktur. Ancak insan sahip olduğu beyin veya ruhsal gücüyle, her şeyi anlama gücüne veya her şeye bir anlam verebilecek bir kabiliyette sahiptir. Tabi her şeyi anlamlandırabilen bir varlık ta hayata yön verebilir ve hayatın sırrını çözebilir. Sanırım Kuranda insanın yaradılışında vurgulanmak istenen gerçek te budur:

“29- O, yerde ne varsa hepsini sizin için yarattı……….

30- Hatırla ki Rabbin meleklere: Ben yeryüzünde bir HALİFE yaratacağım, dedi……..

31-Allah Adem'e BÜTÜN İSİMLERİ ÖĞRETTİ . Sonra onları önce meleklere arzedip: Eğer siz sözünüzde sadık iseniz, şunların isimlerini bana bildirin, dedi.

32-Melekler: Ya Rab! Seni noksan sıfatlardan tenzih ederiz, senin bize öğrettiklerinden başka bizim bilgimiz yoktur. Şüphesiz alim ve hakim olan ancak sensin, dediler.

33-(Bunun üzerine: ) Ey Âdem ! Eşyanın isimlerini meleklere anlat, dedi. Adem onların isimlerini onlara anlatınca…….(Bakara)

Bir varlığa isim vermek, onun ne olduğunu, neye yaradığını bilmek o varlığı anlamlandırmaktır. Yani insanoğluna dünyadaki varlıkları ve olayları kavrama gücü verilmiştir. Bu güçle sadece insan kainattaki müthiş düzenin ve güzelliklerin değerini anlayabilir. Bu da hayatın sırrını anlamaya kadar gider. Bu durumda insan nerden geldim, neden geldim, ne için yaşamalıyım, nelerden sorumluyum ve nereye gideceğim soruları çözecek güçte bir varlıktır. Ve en önemlisi bu düzen neden kurulmuş, sahibi kim bunu anlayacak güçtedir? İşte Allah’ın yeryüzünde insanı, kendisini temsilen (halife) seçme sebebi budur. Bütün canlılar genlerine yüklenmiş programlar gereği robot gibi yaşarlarken, insana bu ihsan, hür irade gücüne sahip hayatını özgürce sürdürebilme yetisinin sonucudur. Eğer bu düzeni, bu güzellikleri anlayacak ve Yaradan gibi bunlarla uyumlu düzen ve sistem geliştirebilecek güçte bir varlık olmadığında, bu kainatın ne anlamı olur mu?   Mükemmel bir güzellik var fakat bunu bilen yok, ne büyük eksiklik. İşte insan kainatta en büyük eksikliği tamamlayan varlıktır. Hani tasavvufta bir söz vardır Yaradan “Ben bilinmek istedim ve insanı yarattım” demiş. Allah ve O’nun gücünü anlayabilecek tek varlık insan. İnsana verilmiş bu ne büyük lütuftur. Ancak her emanet onu verenin talimatları doğrultusunda kullanmayı gerektirir. Bu ayni zamanda insana bir sorumluluk yüklemektedir:

“72-Gerçek şu ki, Biz [akıl ve irade] emaneti[ni] göklere, yere ve dağlara sunmuştuk; ama (sorumluluğundan) korktukları için onu yüklenmeyi reddettiler. O (emanet)i insan üstlendi;….. (Ahzap)

İşte bir zincirin birbirini tamamlayan halkaları gibi insan bir de kendi kıymetini bilse. Hani Koca Yunus’un söyledikleri şimdi tam buraya oturur. Ne güzel demiş; “İlim ilim bilmektir, İlim kendin bilmektir, Sen kendin bilmezsen, Bu nice okumaktır” Daha hâlâ asıl hayat gerçeğini bilemedikten sonra ampulü yaksan ne fayda, atomu parçalasan ne fayda. Peki bize verilen lütuftan haberdar mıyız? Bizlere şah damarımızdan daha yakın olduğunu bildiren Yaradanımızdan ne kadar haberdarız.

Tabi ki yaşamak için yeyip içmeye ihtiyacımız var. Ancak bütün bu gerçeklerden uzak, hayatımızı sadece bu ihtiyaçlarımızın temini peşinde yani KENDİ EGOMUZU TATMİN ETMEK peşinde harcıyorsak o zaman hayvandan ne farkımız olur? Hele bir de sahip olduğumuz gücü vereni tanımayıp kendimizi O’nun yerine koymaya, yani tanrılaştırırsak ne olur halimiz ? Sahip olduğu gücün sahibini tanımayan, bunu kendi gücü bilir ve kendini Tanrı yerine koyarak ahkâm kesmeye bile başlar. O’nun büyüklüğünü anlayamayan kendi büyüklüğüne kapılır, kendini bir şey sanır. Bu taktirde hayvandan çok daha aşağı bir yaratık olmaz mıyız? Yaradan yaradılış gayesinden uzak bu tarzda yaşayanları nasıl tanımlıyor görelim:

“179- Andolsun biz, cinler ve insanlardan, kalpleri olup da bunlarla anlamayan, gözleri olup da bunlarla görmeyen, kulakları olup da bunlarla işitmeyen birçoklarını cehennem için var ettik. İŞTE BUNLAR HAYVANLAR GİBİ, HATTA HAYVANDAN DAHA DA AŞAĞIDADIRLAR.  İşte bunlar gafillerin ta kendileridir.” (Araf)

4,5- Biz insanı en güzel biçimde yarattık. Sonra da çevirdik aşağıların aşağısına attık.(Tin)

Ne güzel bir tanım; kalpleri olup da bunlarla anlamayan, gözleri olup da bunlarla görmeyen, kulakları olup da bunlarla işitmeyen”. Bizlere verilmiş bu derece gelişmiş anlama ve kavrama gücünü, Yaradan’ın hayat sırrını çözmek ve O’na yakın olup, yeryüzünde O’nun temsilcisi makamını elde eden neyi kaybeder ki. O’nu olan neyi kaybetmiştir, O’nu kaybeden de neyi bulmuştur ki. Bu kutlu doğum haftasında, bizlere bu gerçekleri öğretmeye çalışan Kutlu Peygamberi ve bizlere hatırlattığı hayat gayesini anlayabilenlere ne mutlu.

 

 

Degerli Yazarimiz İLHAN AKKURT Bu tarihten itibaren bizimle beraberdir: Cuma, 04 Haziran 2010.

Yazarin Diger Yazilari

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Site Dili / Language
İstediğiniz dile çeviriniz

language you want to turn the

Üye Girişi
Ziyaretçi Sayısı
Bugün846
Dün3860
Tüm Zamanlar4894396
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 71 konuk çevrimiçi
İstatistikler
Üyeler : 1990
İçerik : 1505
Web Bağlantıları : 26
Ziyaretçi Anketi
Gönül Sitesini Dünyanın neresinden İzliyorsunuz?