• İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
  • İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
Kitap Okuma Anketi
Kitap Okuyor musunuz?
 
Yasal Uyarı
Bu sitede yayınlanan bütün eserlerin çoğaltılması, izinsiz olarak bestelenmesi yasaktır! Buna uymayanlar hakkında, 5846 ve 411 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 3257 sayılı Sinema ve Muzik Eserleri Kanunu Hükümleri gereğince hukuki işlem yapılacaktır. Sitede yayınlanan şiir, yazı ve hikayelerin telif hakları sahiplerine aittir. Ancak Naci Gümüş imzalı yazı, şiir ve hikâyeler; isim anılması, kaynak gösterilmesi şartıyla alıntılanabilir.
Site İçi Arama

PostHeaderIcon AMY WİNEHOUSE’UN KATİLİ KİM?

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 3
ZayıfEn iyi 
Yazarlarımız - Makaleleri

 

 

Grammy ödüllü, ünlü İngiliz şarkıcı Amy Winehouse 23 Temmuz tarihinde evinde ölü bulundu. Ölüm sebebi aşırı doz uyuşturucu ve alkol. Brian Jones, Kurt Cobain, Jimi Hendrix, Jim Morrison gibi diğer ünlülerle ayni nedenden bir ölüm. Kitleleri peşinden koşturan, herkesin imrendiği yıldız olup, bol para, şan, şöhret kazanmanın zirvesinde bir hayat sürenlerin birçoğunun sonu, mutlu bir hayat sürmek yerine erken gelen ölüm. Amy Winehouse daha 27 yaşındaydı. Birçoğu da ölümden kıl payı kurtulup yıllardır kliniklerde tedavi görmekte. Batı’nı saf insan aklını yücelterek kurduğu çağdaş medeniyetin Pagan Tanrı ve Tanrıçalarına ne oluyor böyle? Batıda en üst değer olarak sunulan değerlere sahip bu insanlar neden mutlu olamıyor? Amy Winehouseleri ölüme kim itiyor? Başka toplumlarda kadın haklarının peşine düşenler bu işe ne diyor?

 

Bu olay akşam bir TV’nin konusuydu. Programda uzman kişi olarak görüşlerine baş vurulan Psikiyatrist Prof. Kemal Sayar özetle “Batı toplumlarında şöhretle gelen bir anlamsızlık ve anomali” ye dikkat çekmekteydi. Anomaliyi, yani toplumu birbirine bağlayan değerlerin yok olmasını ünlü Sosyolog Durkheim “bir davranışta bulunması gerektiğinde hangi değeri ölçüt alacağını bilemez duruma gelen bireylerin toplumla bütünleşmelerini engelleyen düzensizlik” olarak tanımlamıştır. Fazla düşünmeye gerek yok mutluluk adına, binlerce yıllık insani değerleri görmezden gelip, tek değer olarak insanı üretmek ve tüketmek (haz peşinde koşmak) peşinden koşturursanız, ortaya bir kaosun çıkacağını söylemek için kâhin olmaya gerek yok. Nasıl daha hiçbir şeyin gereksinimini duymadan kendisine her şey alınan, varlık içinde büyüyen ve  her istediğine sahip olmaya alışan şımarık çocuklar, bir gün hiçbir şeyden zevk almazsa, bu gidişle varılan noktada budur. Normal şeylere bıkan kişiye, hayat zevk vermemeye başlayarak yaşamak anlamsızlaşır ve tek tadacak şey ölüm kalır. Bu medeniyet özgürlüğü, insan haklarını ve sevgiyi çoktan yok etti. Dünya zevklerine tapanlara, nefsini İlah edinenlere, nefsin verdiği en büyük ceza olsa gerek. Dünya zevklerine erken veda etmek.

 

Bu gidiş sınır tanımamakta ve bütün dünyayı büyülü bir güç gibi sarmaktadır. Tüketimi zorlayan kapitalist güçler tarafından savunmasız bırakılan toplum değerleri, gün geçtikçe erimekte ve bu ateş bütün dünyayı sarmaktadır. Bu ateş bu gün bize tam ulaşmamış olsa da, bir gün bizi de yakacaktır. Kendimiz, bu ateşten uzak yetişmemizin verdiği güvence ile ne kadar korunsak ta, yeni nesilleri az çok bu ateş çoktan yakmaya başladı. Erkek için babalık, kadın için analık değer olmaktan çıkarıldıktan sonra geriye ne aile kalır, ne çocuk ne de toplum.

 

 

Bu Pagan Medeniyeti samimi insani duyguları gittikçe yok etmekte ve hayatı anlamsızlaştırmaktadır. Her şey maddileşmiş, modasından müziğine her şey anlamsızlaşmış ve nefsi zevkler normal dışına taşırılarak iyice anormalleştirilmiştir. Fado (müzik), Fiesta (şenlik,festival) ve Futbol (spor) tam bir Pagan Medeniyetini temsil etden ana fenomenlerdir. İlave olarak bir de buna moda’yı eklemek gerek. Arenaların yerini stadyumlar, tiyatroların yerini konser salonları almıştır. Zaten her güne de bir festival icat edilmiş ve kadınlarda bu sokak festivallerinde tanrıca olmakla ödüllendirilmektedir. Tabi arkasından gelsin alkol ve uyuşturucu. Bu gün Batı da toplum, aile ve düşünce tükenmiştir. Bu ölçüsüzce zevkçiliğe, ya sağduyulu insanlar dur diyecek, ya da önceden olduğu gibi bu medeniyette kokuşmuşluğu içinde Sodom-Gomera ve Roma gibi yok olacaktır. Görmek isteyen için çöküş çoktan başladı, hâlâ göremeyen çok değil önümüzdeki bir iki yılı beklesin, kaos üretenlerin sonu nasıl bir kaos olurmuş görecektir. Kral çıplak, insanlığı öldüren bu Pagan medeniyeti çok yakında insanlığı mumla arayacaktır.

 

Degerli Yazarimiz İLHAN AKKURT Bu tarihten itibaren bizimle beraberdir: Cuma, 04 Haziran 2010.

Yazarin Diger Yazilari

Yorumlar 

 
0 #1 RE: AMY WİNEHOUSE’UN KATİLİ KİM? 2011-07-26 11:26
Sevgili İlhan Kurt, Kalemine, diline, yüreğine kuvvet. Tebrikler.
Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Site Dili / Language
İstediğiniz dile çeviriniz

language you want to turn the

Üye Girişi
Ziyaretçi Sayısı
Bugün819
Dün3860
Tüm Zamanlar4894369
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 68 konuk çevrimiçi
İstatistikler
Üyeler : 1990
İçerik : 1505
Web Bağlantıları : 26
Ziyaretçi Anketi
Gönül Sitesini Dünyanın neresinden İzliyorsunuz?