• İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
  • İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
Kitap Okuma Anketi
Kitap Okuyor musunuz?
 
Yasal Uyarı
Bu sitede yayınlanan bütün eserlerin çoğaltılması, izinsiz olarak bestelenmesi yasaktır! Buna uymayanlar hakkında, 5846 ve 411 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 3257 sayılı Sinema ve Muzik Eserleri Kanunu Hükümleri gereğince hukuki işlem yapılacaktır. Sitede yayınlanan şiir, yazı ve hikayelerin telif hakları sahiplerine aittir. Ancak Naci Gümüş imzalı yazı, şiir ve hikâyeler; isim anılması, kaynak gösterilmesi şartıyla alıntılanabilir.
Site İçi Arama

PostHeaderIcon AFRİKA ÖLÜYOR İNSANLIK NEREDE?

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 5
ZayıfEn iyi 
Yazarlarımız - Makaleleri

Afrika Boynuzu'nda kuraklık ve kıtlık nedeniyle baş gösteren açlık krizinde alarm zilleri çalıyor. Kıtanın doğusunda Kenya ve Etyopya'dan Somali'ye kadar son 60 yılın en kötü kıtlık felaketi yaşanıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres, 12 milyon kişinin acil yardım beklediğini ve durumun şu anda "dünyadaki en büyük insani felaket" olduğunu söylüyor.

Afrika bu hale nasıl düştü bir de önce ona bakalım. Aşağıda ki önemli bir itirafı okuyalım.1980'li yıllarda Afrika'da görev alan Ekonomik Tetikçi John Perkins, Afrika gerçeğini analiz etti. İşte Perkins'in sözleri:


“Afrika'da görev almam için bana şunlar söylendi: Bir gün çocuk sahibi olmaya niyetliysen ve onların refah içinde yaşamasını istiyorsan, öncelikle Afrika kıtasının bizim denetimimizde olması için çalışmalısın. Kabul ettim ama çocukların öleceğini söyledim. "Bizim çocuklarımızın yaşaması için o çocuklar ölmeli" yanıtını aldım. Göreve başladım. Kısa sürede Sudan, Somali, Kenya, Etiyopya, Nijer, Nijerya ve Kongo gibi bölgelerdeki petrolleri, Amerikalı ve İngiliz şirketlere verdik. Bu büyük bir başarı gibi görünse de, bölgenin geleceği için bir yıkımdı. Bugün vicdanımın beni nasıl bıçakladığını hissediyorum. Afrkika'ya şimdi de gidiyorum, onların için yardım topluyorum. Birçok eyaleti dolaştım ve büyük paralar topladım. Afrika'da aç uyuyan her çocuk, Dünyanın her yerinde tok uyuyan çocukları kıyaslayın. Siz de, çocuğunuz da Afrikalı olarak dünyaya gelebilirdiniz. Daha çok para ve daha çok güç için o çocuklar ölüyor. İnanın dünyanın büyük bir bölümü bunu görmezden geliyor ve gelecek. 20 yılda yaklaşık 150 milyon çocuk açlıktan hayatını kaybetti. Çünkü para, onlar için tek amaç. Şu anda petrol kazıları yapılan yerlerin çoğunda bebek cesetleri çıkıyor. Bunun sorumluları ise her gün partiler verip kutlamalar yapıyor. Şirketlerinin her tarafı 'kanlı' başarılarından mutluluk duyuyor. “

 

Kara talihini bir türlü yenemeyen, bir milyarı aşan nüfusu ve 30.218.000 kilometre kare yüzölçümü ile Birleşmiş Milletler’de 53 ülke ile temsil edilmektedir. Geçmiş yıllarda 40 ila 100 milyon arasında insanı köleleştiren batılı sömürge devletleri Afrika kıtası ile Amerika ve Avrupa arasında 56 bin gemi seferi yaparak tarihin en büyük insan ticareti ve soykırımını gerçekleştirdiler. Bu gün Angola petrolünün %95’i Amerika’ya giderken, ABD petrol ihtiyacının % 20’sini Afrika’dan karşılıyor. Avrupa’nın birçok ülkesi tarım ürünleri başta olmak üzere et, süt, çay ve yeraltı enerji kaynaklarını Afrika’dan elde etmeye çalışıyor.

 Etiyopya hükümeti ülke nüfusunun giderek artması ve açlığın daha da tırmanması üzerine son birkaç aydır değerli bir ürünü, ülkenin tarım topraklarını pazarlamaya başladı.Topraklar, kuşe kağıda basılmış, yemyeşil tarlaları gösteren ve ‘Neden çekici?’ sloganının taşıyan posterler ve ülkenin uygun fiyata satılık tarlalarının yerlerini gösteren harita ile pazarlanıyor: “Çok ucuza geniş, bereketli, sulanabilir kiralık arazi. Bereketli su kaynakları. Ucuz emek. Sıcak misafirperverlik.” Washington Post’ta yer alan habere göre, dünyanın en yoksul ülkelerinden biri Etiyopya, hızla, patlayan bir sektör olan arazi kiralamanın dünyanın önemli mekanlarından biri haline geliyor.Zengin ülkeler ve yatırım şirketleri, ülkenin verimli arazilerini 40 ila 99 yıllığına kiralıyor.Uzmanlar sadece Afrika’da 50 milyon dönümlük arazinin geçen iki yılda bu şekilde kiralandığını tahmin ediyor.

Bu sonuçtan birileri çok memnun ancak, Sahra Çölü güneyindeki Afrika'da, nüfusun yarısı günde 1 dolardan daha az parayla yaşıyor. Bu politikalar yüzünden gelişmekte olan ülkelerde her gün 800 milyon insan, yatağına aç giriyor. Dünyada günde ortalama 24 bin kişi açlık veya açlığa yakın nedenlerle ölüyor. Güney Asya'da her dört kişiden biri, Sahra Çölü güneyindeki Afrika'da ise her üç kişiden biri açlıkla boğuşuyor. Afrika’da ortalama insan ömrü sadece 47 yıl. Avrupa’da ise bu rakam 78 yılı buluyor. Dünyanın en yoksul ülkelerinden yarıdan fazlasının Afrika’dadır ve Afrika kıtasında yaklaşık 350 milyon kişinin, günde bir dolardan daha az parayla geçinmektedir.

 

Gelişmiş ülkeler binde yedi oranındaki yardım sözünü yerine getirselerdi Afrika'da açlıktan ölüm olmayabilirdi. Örneğin imzaladığı sözleşmeye uysa açlık yardımı için, 14 trilyon dolarlık milli gelire sahip ABD'nin basit hesapla her yıl 100 milyar dolar ayırması gerekiyordu. Gelin görün ki silahlanmaya her yıl 1 trilyon bulan Büyük Şef iş çocukların hayata tutunmasına gelince 670 milyon dolardan fazlasını vermiyor, veremiyor.

Somali'de yaşanan son olay, açlığın Afrika'da hangi boyutlara geldiğini apaçık ortaya koydu. Açlık yüzünden her aile birbirinden dramatik olaylar yaşıyor. İngiliz Daily Mail Gazetesi'nin haberine göre Mümini İbrahim isimli annenin yaşadıkları ve başvurduğu yol, yürekleri dağladı. Mümni İbrahim adındaki kadın, ikiz çocukları Osman ve Kadida ile Carcass çöplüğünde yaşıyor. İkizlerden 7 aylık Osman, açlığa yenik düşerek öldü. Gözleri bir kumaş parçasıyla bağlanan küçük bebek çadırın bir köşesine yatırıldı. Çaresiz anne, minik Osman'ın cesedini, açlıktan ölmek üzere olan ikiz kız kardeşine ve diğer çocuklarına daha fazla yardım alabilmek için Dünya Yardım Programı'ndan saklamak zorunda kaldı. Osman bebek, daha sonra Carcass çöplüğü yakınlarında ailesi tarafından bir alana gömüldü.

Fortune dergisi “Dünyanın en büyük 500” şirketini ve bu şirketlerin gelirlerini açıkladı. Buna göre Dünyanın en büyük ilk 10 şirketi ve gelirleri şöyle:

 

 

Sıra

 

Ülke

 

Şirket

Gelir

(milyar dolar)

1.

ABD

WAL-MART

421.849

2.

HOLLANDA

ROYAL DUTH SHELL

378.152

3.

ABD

EXXON MOBİİL

354.674

4.

İNGİLTERE

BP

308.928

5.

ÇİN

SINOPEC

273.422

6.

ÇİN

CHINA NATIONAL PETROLEUM

240.192

7.

ÇİN

STATE GRİD

226.294

8.

JAPONYA

TOYOTA MOTOR

221.760

9.

JAPONYA

JAPAN POST HOLDİNGS

203.958

10.

ABD

CHEVRON

196.337

 

Tüm Afrika ülkelerinin (Petrol geliri olanlar hariç) gelirini tek bir şirket topluyor. Hani Kapitalist ekonomilerini üzerine kurdukları “insan ihtiyaçları sonsuz- kaynaklar kıt” ana temeli, kendilerine gerçekten çok uymaktadır. Doymak bilmez hırslarıyla dünya kaynaklarını topladıkları ve dünyadaki diğer insanlara bir şey bırakmayarak kıtlık yarattıkları çok açık ortada. Oysa 40 milyon Sudan’ın yıllık geliri 88.4 milyar Dolar-kişi başına 2200 dolar,  78 milyonluk Etiyopya’nın 62.5 milyar Dolar-kişi başına 800 dolar, 9.5 milyon nüfuslu Somali’nin 5.7 milyar Dolar-kişi başına 600 Dolar’cıktır. Diğerleri de benzer durumdadır. ABD ve AB ülkelerinde kişi başına düşen gelir 35 bin Doların üzerinde iken, Katar’ın 90 bin , BAE 48 bin, Kuveyt’in 38 bin Dolar çıvarındadır. Hepsine kolay gelsin, tıksırıncaya ………ıncaya kadar, obeziteden hastalanıncaya kadar yesinler.

 

 

Açlıkla mücadele eden Afrika ülkelerine Türkiye'den gidecek yardımlar, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) koordinasyonunda gerçekleştirilecek. Doğu Afrika ülkelerine Türkiye'den gidecek yardımların daha koordineli bir şekilde yapılması amacıyla Çankaya Köşkü'nde bir toplantı düzenlendi. Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen'in başkanlığındaki toplantıda, AFAD, Dışişleri Bakanlığı, TİKA, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Kızılay'dan temsilcilerin katıldığı toplantıda, sivil toplum kuruluşlarından da Yeryüzü Doktorları, İHH İnsani Yardım Vakfı, Kimse Yok Mu ve Deniz Feneri Türkiye yetkilileri bulundu.

 

Diyanet İşleri Başkanlığı, Türk Diyanet Vakfı ile ortaklaşa başlattığı 'Her Evden Bir Fitre ve Bir İftar Afrika'ya' kampanyasıyla kampanyayla Afrika'daki insanlara yardım elini uzatacak. Dün itibariyle başlayan kampanya ile hayırseverler, bütün operatörlerden 'AFRİKA' yazıp 5601'e gönderebilecek. SMS'ler 5 TL karşılığında olacak. Din İşleri Yüksek Kurulu'nun belirlediği fitre miktarı asgari 7.5 lira olurken, SMS ile fitre vermek isteyenlerin 5601'e 2 SMS göndermeleri gerekecek. Kimse Yok Mu Derneği'nin hazırladığı yardım kampanyasında kumanya bedeli 60 TL, (35 Dolar, ya da 25 Euro) olarak belirlendi. Dernek yetkilileri cep telefonundan yardımda bulunmak isteyen yardımseverlerin operatör ayırt etmeksizin SMS yoluyla "ACLIK" yazıp 5777' ye mesaj göndererek 5 TL'lik yardımda bulunabileceklerini hatırlattı. İHH'nin kampanyasına destek için yardımseverler ''AFRİKA'' yazıp 3072'ye göndererek 5 liralık bağışta bulunabilecek. Hadi içimizdeki Kapitalist nefsimize inat “komşusu açken tok yatan bizden değildir” düsturuna sahip çıkalım, bir lokma ekmekte biz gönderelim.

 

Degerli Yazarimiz İLHAN AKKURT Bu tarihten itibaren bizimle beraberdir: Cuma, 04 Haziran 2010.

Yazarin Diger Yazilari

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Site Dili / Language
İstediğiniz dile çeviriniz

language you want to turn the

Üye Girişi
Ziyaretçi Sayısı
Bugün914
Dün3860
Tüm Zamanlar4894464
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 78 konuk çevrimiçi
İstatistikler
Üyeler : 1990
İçerik : 1505
Web Bağlantıları : 26
Ziyaretçi Anketi
Gönül Sitesini Dünyanın neresinden İzliyorsunuz?