• İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
  • İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
Kitap Okuma Anketi
Kitap Okuyor musunuz?
 
Yasal Uyarı
Bu sitede yayınlanan bütün eserlerin çoğaltılması, izinsiz olarak bestelenmesi yasaktır! Buna uymayanlar hakkında, 5846 ve 411 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 3257 sayılı Sinema ve Muzik Eserleri Kanunu Hükümleri gereğince hukuki işlem yapılacaktır. Sitede yayınlanan şiir, yazı ve hikayelerin telif hakları sahiplerine aittir. Ancak Naci Gümüş imzalı yazı, şiir ve hikâyeler; isim anılması, kaynak gösterilmesi şartıyla alıntılanabilir.
Site İçi Arama

PostHeaderIcon POSTMODERN KENTLEŞME OLGUSU - I

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 5
ZayıfEn iyi 
Yazarlarımız - Makaleleri

       Şehirler; bir medeniyetin varlık işaretlerini ifade eder.Medeniyet, şehirlerden doğar. Şehirler ise medeniyetlere tarihsel ve kültürel anlamda kaynaklık yaparlar.

       Şehirler, çağlar boyunca insan ve topluma yönelik medenice yaşamanın erdemini ve terbiyesini eğiterek , öğreterek de varlık gösterirler.

       Şehirler, belli zaman dilimlerinde kendine ait mekanında kültürel etkinliklerden neşet eden kültür ,sanat eserlerini de temsil etme sıfatını da taşırlar.

       Şehirler, bir medeniyetin beşiği de sayılmaktadır.

       Şehirler, günlük hayatımızda düşünme biçimlerimizi, davranış kalıplarımızı, tercihlerimizi, topluma karşı sevgi ve saygıya yönelik ilişkilerimizi ,şehir yaşamına özgü sosyo- kültürel kriterleri ve topluma karşı sorumluluk bilincini de kendine ait kapsam alanı içinde tutarlar. Ayrıca fiziki yapılanmada görselliği ön plana çıkaracak mimari estetiğin en güzel bir biçimde ortaya çıkması için azami bir özen gösterirler.Mesela mimar sinanın camileri İstanbulu temsil ettiği gibi…

       Şehirler, kültürel gelişmelere artı değer sağladıkları gibi ekonomiye ve sosyal gelişmelere de ayrıca katkı verirler.

       Kültür, değerleri temsil eden birikimlerin ürünüdür.Doğanın ve tarihin şehire bıraktığı miras o şehrin kimliği olur.Örneğin;İstanbul’un tabiat yapısı itibariyle yedi tepe ve camileriyle, İzmir’in saat kulesi ve kadife kale kimlik sembolüyle anılmaları gibi. Zaten şehirler,üzerlerinde yaptırılan sanata dayalı ölümsüz eserler ile tanınırlar. Kültürel anlamda da yeri asla doldurulmayacak zamanlara doğru tarihsel bir akışla yolculuk yaparlar.

        Pre-modern zamanlarda şehirlere medeni kimlik kazandıran sadece mimari eserler değildir. Daha farklı geniş meydanlar, köprüler, kuleler, hisarlar, doğal alanlı parklar, rekreasyon alanları, pramitler, heykeller,medreseler,imaretler,hanigahlar,hanlar,kervansaraylar, saraylar, büyük caddeler , müzeler vb. yerleşkelerdir.

Tarih içinde yaşamış nice şehirler var ki insanı içine alarak onu bir dost ve sıcak bir yakın olarak bağrına basarlar.Saraylarında,kasrlarında ya da hanlarında günlerce misafir olarak ağırlarlar.İnsanın en çok ihtiyacı olan terbiyenin analığını ve mürebbiliğini yaparlar.Tıpkı şehirlerin anası iltifatıyla anılan Mekke gibi… Tıpkı medeni şehir sıfatını almış “Medine-i münevvere gibi…Tıpkı şehri yönetenin milletinden “şehremini” sıfatını alarak güvenlik içinde insanı yaşatarak hizmet verip emin şehir olarak yaşayan İstanbul gibi…

       Tıpkı medeniyet destanları yazmış Kudüs, Bağdat, Basra, Kabil, Kahire, İskenderiye, Endülüs, Kurtuba, Belh, Buhara, Taşkent, Lahor, Kaşgar, vs. gibi erdemli asaletin misafirperliğini yapabilmiş medeni şehirler gibi…

Bir medeniyetin öncülüğünü yapan bu şehirler, en çok kadim zamanlarda insanın ruhuna hitap edebilmişlerdir.Akil insanların tefekkürüyle yapılan tasarımlar, göze hoş gidebilecek ve ruhu ihata edebilecek düzeyde estetik eserleri meydana getirmeyi de başarabilmişlerdir.Bu anlamda özellikle Osmanlı şehirlerinde ibadethanelerle insanın ruhuna hamamlarıyla beden temizliğine ve kütüphaneleriyle bir mekan alanında buluşturularak fikir ve kültür hayatına katkıda bulunmuşlar.Yaşama daha bir zenginlik katarak öyle güzel eserler inşa olunmuş ki bugün bile bu şaheserler huzurda dimdik ayakta durarak yaşamaktadırlar.

Uygar dünyada yaşayan her devletin şehirlerinde bir tarihi sembol değer bulunur.Bu bir müze olabilir ya da şehri anlatan simgeler olur.

       Ama uygar dünyayı temsil eden ve edebilecek olan ne olabilir ki. Ancak olsa olsa kibirle bezenmiş görkemli yüksek yapılar olabilir.Birbirleriyle adeta daha daha yüksek ve üstünlük yarışında gösterişçi rekabeti temsil eden garaip binalar.İçinde insan olan fakat dışından dikkatlice bakıldığında ise insansız görünümde bir manzara gösterip varlık gösteren yüksek yapılar var.Betondan oluşmuş ömürleri bir asırdan kısa olan yapılar.İçinde insanın ömrünü ve sağlığını tehdit eden sağlıksız yapılanmalar.En kötüsü de insanın moral/manevi değerlerini yozlaştırması ve kozmopolitanlaştırmasıdır.Yüz yüze yapılan sosyal ilişkilerimizi absorve edebilmesidir.İnsanın insanla buluşmasını pratize eden o sıcak ilişkilerin donmasıdır hazin olan.İnsanı bireyselleştirip yakınlaşma mesafelerini dumura uğratan sessiz bir çabadır kahredici olan.Aynı sitede yaşayıp insanın insana bir selam vermesini bile çok gören uzaklıklıklar.

       Uygar dünya, görkemli yapılarıyla insana dair ne varsa onu silip süpüren bir zihniyet ile insanın olmadığı ve sanata dayalı gerçek rekabetin olmadığı sadece kibrin gösterisine dönüşmüş bulunmaktadır.Bu yapılar bitimsiz ve anlamsız olan bir yarışın içinde tarihteki uygarlıklara nazire yaparcasına ve de meydan okurcasına varlıklarını göstermeye çalışıyorlar.

       Postmodern kentleşmeye yönelik yapılaşma beton yığınları içinde sürgit devam edilirken insana nefes aldırmayarak sağlıksız yaşamlara adeta davetiye çıkarmaktadır.Bu yazılanları akıp giden zaman birgün gelip kuşkusuz haklı çıkaracaktır.

Haftaya; POSTMODERN KENTLEŞME OLGUSU çerçevesinde: İç Göçler, Mega Kentler konusu ile devam edeceğiz.

Son Güncelleme (Pazar, 25 Eylül 2011 20:48)

 

Degerli Yazarimiz NACİ CEPE Bu tarihten itibaren bizimle beraberdir: Pazar, 06 Aralık 2009.

Yazarin Diger Yazilari

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Site Dili / Language
İstediğiniz dile çeviriniz

language you want to turn the

Üye Girişi
Ziyaretçi Sayısı
Bugün3829
Dün5888
Tüm Zamanlar4615146
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 39 konuk çevrimiçi
İstatistikler
Üyeler : 891
İçerik : 1505
Web Bağlantıları : 26
Ziyaretçi Anketi
Gönül Sitesini Dünyanın neresinden İzliyorsunuz?