• İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
  • İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
Kitap Okuma Anketi
Kitap Okuyor musunuz?
 
Yasal Uyarı
Bu sitede yayınlanan bütün eserlerin çoğaltılması, izinsiz olarak bestelenmesi yasaktır! Buna uymayanlar hakkında, 5846 ve 411 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 3257 sayılı Sinema ve Muzik Eserleri Kanunu Hükümleri gereğince hukuki işlem yapılacaktır. Sitede yayınlanan şiir, yazı ve hikayelerin telif hakları sahiplerine aittir. Ancak Naci Gümüş imzalı yazı, şiir ve hikâyeler; isim anılması, kaynak gösterilmesi şartıyla alıntılanabilir.
Site İçi Arama

PostHeaderIcon Örtmeli Küçelerde Kalan Anılar

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 0
ZayıfEn iyi 
Yazarlarımız - Makaleleri

Karacadağ’ın rüzgârı karataşların, sıcaktan kavrulmuş kuru otların arasından eser. Bazen sert, bazen sıcak, bazen de ılık. Baharda binbir çiçek kokusunu, yazın sıcağı, sonbaharda hüznü, kışın kimsesizliği eteğine alıp Diyarbakır’a taşır.

Diyarbakır’ı Diyarbakır yapan özellikler buradan geliyor kanımca. Diyarbakır tarihi bir kent olmakla birlikte kültürlerin, inançların ve etnik toplulukların ortak mekânı, farklı kimlikleri yaşatmanın adıdır.

Ve Diyarbakır kimlikleri yaşatmaya sevdalıdır.


Doğduğum kent olmasından ziyade bu nedenle severim Diyarbakır’ı.

Kavafis; “Yaşamı bir kentte ıskalarsan hepsinde ıskalarsın” der. Geçmişte Diyarbakır’da yaşamı bir kere, ama çok kötü ıskaladım. Bu nedenle ayrılmak zorunda kaldım. İstanbul’a yerleştim, ama mekân değiştirmeme rağmen ıskalamaktan bir türlü kurtulamadım. Gündüzleri İstanbul’da, geceleri Diyarbakır’dayım. Peşimden ayrılmaz, geceleri rüyalarımı renk renk, desen desen süsler. Diyarbakır’ı ve Diyarbakır’da yaşadıklarımı hiç unutmadım!

 

“Diyarbakır Türküsü” kitabını okuyunca eski günleri canlı hatırladım; Diyarbakır Küçelerini bir bir gezmiş gibi oldum.

Kitabı Mehmet Mercan kaleme alınmış. İlk basımı 2002’de Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti Kültür Yayınları tarafından yapılmış. Şimdi gözden geçirilmiş ve yeni eklemelerle 2.Basımı (2011) Diyarbakır’ı Tanıtma Kültür ve Yardımlaşma Vakfı’nca (DİTAV) gerçekleştirilmiş.

 

Ben, 1950’de Ergani’de doğdum. 60’lı yılların sonunda ilçemizden Diyarbakır’a arkadaşlarımla gezmeye giderdik. Gezip tozardık. O zamanlar bizler için Diyarbakır sanki büyülü bir kentti. 70’li yılların sonunda ise Diyarbakır Belediyesi’nde ve Tekel İçki Fabrikasında mühendis olarak çalışmaya başladım. Yenişehir’de bir ev tuttum. O dönem hem Belediyede Temizlik İşleri Müdürü olarak görev yaptığım için kenti adım adım turlar, hem de hızlı bir “devrimci çalışma” içinde olmam nedeniyle Diyarbakır’ın farklı köşelerinde sayısız insanla tanışır sohbetler ederdim. Bu nedenle Diyarbakır’ı iyi bildiğimi düşünürdüm. Ama Mehmet Mercan’ın kitabını okuyunca bunun böyle olmadığını anladım.

 

“Diyarbakır Türküsü” bellekleri tazeliyor…

Anılar örtmeli küçelere sökün etmiş. Yılların basın emekçisi Mehmet Mercan da bunları bir bir toplamış. Sonra yazı masasına oturup; “Diyarbakır’ın güzelliklerini yaşamak, Diyarbakır’ı sevmek, sevdirmek ve elbette en önemlisi Diyarbakır’ı anlatmak, gönül borcumuzdur” diyerek gördüklerini, yaşadıklarını kaleme almış.

İyi de etmiş.

Diyarbakır’ı tanımak, bilmek ve en önemlisi anlamak isteyenlerin okuması gereken bir kaynak eser özelliğinde kitap.

Okumanızı öneririm.

 

Web: http://www.uzulmez.info/müslüm

e-posta: Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir

 

Degerli Yazarimiz MÜSLÜM ÜZÜLMEZ Bu tarihten itibaren bizimle beraberdir: Pazartesi, 07 Aralık 2009.

Yazarin Diger Yazilari

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Site Dili / Language
İstediğiniz dile çeviriniz

language you want to turn the

Üye Girişi
Ziyaretçi Sayısı
Bugün573
Dün1148
Tüm Zamanlar4529361
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 63 konuk çevrimiçi
İstatistikler
Üyeler : 5236
İçerik : 1505
Web Bağlantıları : 26
Ziyaretçi Anketi
Gönül Sitesini Dünyanın neresinden İzliyorsunuz?