• İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
  • İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
Kitap Okuma Anketi
Kitap Okuyor musunuz?
 
Yasal Uyarı
Bu sitede yayınlanan bütün eserlerin çoğaltılması, izinsiz olarak bestelenmesi yasaktır! Buna uymayanlar hakkında, 5846 ve 411 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 3257 sayılı Sinema ve Muzik Eserleri Kanunu Hükümleri gereğince hukuki işlem yapılacaktır. Sitede yayınlanan şiir, yazı ve hikayelerin telif hakları sahiplerine aittir. Ancak Naci Gümüş imzalı yazı, şiir ve hikâyeler; isim anılması, kaynak gösterilmesi şartıyla alıntılanabilir.
Site İçi Arama

PostHeaderIcon GÜNLÜK HAYAT

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 8
ZayıfEn iyi 
Yazarlarımız - Makaleleri

altGünlük hayatın hem diri, hem ölgün bir tarafı vardır. Bir ömre kıyasla küçük görülse de büyüktür. Bazen karışık ve gürültülüdür. Zaman zaman uyanıkken görülen bir düş gibidir. Çevremizde binlerce eşya ve olaya rağmen biz sadece isteklerimize ulaşabilecek, ihtiyacımızı giderecek kadarını görür, sadece o kadarını işitiriz. Mecburiyetlerimiz bizi bir objeden diğerine koşturur durur. Hayatın bütün renklerini, tadını alabilecek imkânımız varken biz sadece ufak parçalarla yetiniriz. Bu yetinme farkında olmadan yerleşmiş bir alışkanlıktır.

 

Bakıp ta göremediklerimiz, aldırış etmediğimiz nesneler aslında hayatımıza renk katacak, estetik duygumuzu canlandıracak, sanatkâr ruhumuzu uyandıracak güzellik malzemeleridir. Gündelik hayatın dur durak bilmeyen akışı içerisinde ayrıntılara takılan zekâ huzur bulmasa da, ahengi yakalarsa güzel renklerden örülü bir dünyayı müşahede ederek, o dünyanın gün ışığı ise ruhunu doyurabildiği gibi, insanlığa da sanatkâr olarak dönebilir. Günlük hayatta veya gündelik hayatta farklı sesleri duyabilirsek eğer; acıyı, sevinci ve heyecanı farklı bir incelikte yaşarız. Fakat heyhat ki çoğumuz insiyaki olarak kurtulması zor bir körlük ve sağırlık içindeyiz. Genel olarak nesnelerin bizi ilgilendirmeyen öteki yüzü ile ilgili değiliz. Lakin ötekileştirmede de mahiriz. Bu yanlış davranış his hayatımızı köreltir. Bu körelmeyle düşünceler yüzeysel ve donuk bir hal almaya başlar. Karanlık, bulanık ve karışık bir ruh haline girdi mi birey, toplumun da sinsice halet-i ruhiyesi bozulur. Bozulma; çözülme, kokuşma ve dağılma getirir.

 

Bozulmayı, dağılmayı önleyecek olan ahlâk ideali, sanat ve edebiyattır. Edebiyat düşünceleri diri tutar, günlük yaşama hayat verir. Güzel sanatlar ruhları yüceltir. Tabiatın bünyesinde ve kâinatın her köşesinde var olan ilahi sanatın ihtişamını gözlemleyebilmek, belki yine şiirle, resimle, yazıyla ve müzikle keşfeder ve yüceliriz. Dikkatlerimizi bu yöne çeken en çok sanatçıdır. Bu dikkatle dağınık olan sesleri ve renkleri yeniden yorumlamaya başlar, ayrıntılardaki gizi fark ederiz. Bu gündelik farkındalık sorumluluk yüklese de haz veren bir yanı vardır. Birkaç öğün huzur ve mutluluk tattırır. Günün en önemli karelerini fotoğraflamak, günlük defterine yazmak, twitter’e bir cümle, facebook’a iki cümle düşmek, paylaşım adına bir fotoğraf yüklemek ne hoş olur.

 

Günlük Hayat’ın içinde görme, işitme, çalışma ve dinlenme, okuma - yazma, dua ve ibadet yoksa o gün eksiktir. O gün kayıptır. Beden ve ruh ihanete uğramıştır. Günün değişik enstantaneleri, yaşam versiyonları, toplu taşım araçlarındaki skeçleri her biri ayrı bir yazı konusu olarak dağarcığımda duruyor. Rutinin dışına çıkarsam sizinle paylaşacağım. Yalnız o değil, günün yirmi dört saatini 24 güne çıkarmak mümkündür, nasıl olur’unu da anlatacağım inşallah.


Gününüz aydınlık, önünüz açık olsun; gönlünüz huzurla dolsun.

Naci GÜMÜŞ 

Facebook: http://facebook.com/naci.gumus1 

Twitter Follow @NaciGm 

Son Güncelleme (Pazar, 27 Kasım 2011 12:02)

 

Degerli Yazarimiz NACİ GÜMÜŞ Bu tarihten itibaren bizimle beraberdir: Çarşamba, 16 Aralık 2009.

Yazarin Diger Yazilari

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Site Dili / Language
İstediğiniz dile çeviriniz

language you want to turn the

Üye Girişi
Ziyaretçi Sayısı
Bugün330
Dün1526
Tüm Zamanlar4522168
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 37 konuk çevrimiçi
İstatistikler
Üyeler : 5078
İçerik : 1505
Web Bağlantıları : 26
Ziyaretçi Anketi
Gönül Sitesini Dünyanın neresinden İzliyorsunuz?