• İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
  • İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
Kitap Okuma Anketi
Kitap Okuyor musunuz?
 
Yasal Uyarı
Bu sitede yayınlanan bütün eserlerin çoğaltılması, izinsiz olarak bestelenmesi yasaktır! Buna uymayanlar hakkında, 5846 ve 411 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 3257 sayılı Sinema ve Muzik Eserleri Kanunu Hükümleri gereğince hukuki işlem yapılacaktır. Sitede yayınlanan şiir, yazı ve hikayelerin telif hakları sahiplerine aittir. Ancak Naci Gümüş imzalı yazı, şiir ve hikâyeler; isim anılması, kaynak gösterilmesi şartıyla alıntılanabilir.
Site İçi Arama

PostHeaderIcon Kumrulu Mescit

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 2
ZayıfEn iyi 
İzmir - İzmir Haberleri

altİzmir'de 35 Yıldır Kapalı Olan 254 Yıllık Mescit Çökmek Üzere

 

Osmanlı Devleti'nin İzmir'deki son yadigârlarından olan, Hatice Sultan tarafından 1757 yılında yaptırılan Kumrulu Mescit, 35 yıl önce kaderine terk edildi.

 

Osmanlı Devleti'nin İzmir'deki son yadigârlarından olan, Hatice Sultan tarafından 1757 yılında yaptırılan Kumrulu Mescit, 35 yıl önce kaderine terk edildi. Son 10 yıla kadar hayırseverler tarafından ramazan aylarında açılan ve teravih namazı kılınan mescit, bakımsızlık yüzünden şimdilerde bu işlevini de göremez oldu. Tavanı çökme, duvarları dökülme aşamasına gelen mescit, hırsızların çatıdaki bakır ve çinkoları çalması yüzünden de yağmurda su almaya başladı. Bu şartlarda çatının daha fazla dayanamayacağını söyleyen vatandaşlar, yetkililerin duyarsızlığından yakınıyor

Konak ilçesi Basmane semti 1273 Sokak'taki Kumrulu Mescit'in, ismini çatısına yuva yapan kumrulardan aldığı söyleniyor. Kitabesinde, 1757 Mayıs ayında ibadete açıldığı ve İzmirli Hatice Sultan tarafından yaptırıldığı yazıyor. Hatice Sultan ve çocuklarının kabirlerinin, mescidin ön tarafında, bugün itibariyle "küçük dükkân" olarak bilinen yerde olduğu söyleniyor ancak 1930'lu yıllardan sonra bu alanların, sandukalar kaldırılarak dükkân haline çevrildiği kaydediliyor.

KUMRULAR ÖLMEK İÇİN MESCİDE GELİYOR

Mescidin içindeki levhaların yok olmaya yüz tuttuğunu, binanın da her an yıkılacağını söyleyen çevre sakinlerinden yazar Orhan Beşikçi, "Yıllardır hiçbir bakım yapılmaması sebebiyle 18. yüzyıldan kalma hat süslemeleri ve sıvalar dökülmeye başladı. Son yağmurlarla çatıdan sızan sular, binanın tavanında çürümelere sebep oldu. En ilginç durum ise adını çatısına yuva yapan kumrulardan alan binanın kırık pencerelerinden giren kumruların, bilinmeyen sebeplerle burada ölmesidir." dedi.

Defalarca Vakıflar Bölge Müdürlüğü ve İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne müracaat ettiğini fakat kimsenin bu konuya eğilmediğini aktaran Beşikçi, "Konak Belediyesi tarafından Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu gereğince, 'Dikkat! Bina can, mal güvenliği açısından tehlikelidir.' tabelası asıldı. Bu koruma mı şimdi? Böyle tarih korunur mu?" diye konuştu.

Mescidin anahtarını 35 yıldır taşıyan Ahmet Yardımcı ise, "35 yıldır buranın emanetçisiyim. Maddi imkânım olmadığı için bakım yapamıyorum. En azından hırsızlardan korumaya çalışıyorum. Sürekli kapılarını kilitliyorum ama artık birilerinin bu değerimize sahip çıkması gerekiyor. Yoksa bu kışı çıkarması çok zor." dedi.

Kaynaklar: Zaman İzmir Eki ve Cihan H.A.

 

Son Güncelleme (Cumartesi, 03 Aralık 2011 19:58)

 

Degerli Yazarimiz administrator Bu tarihten itibaren bizimle beraberdir: Pazar, 06 Aralık 2009.

Yazarin Diger Yazilari

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Site Dili / Language
İstediğiniz dile çeviriniz

language you want to turn the

Üye Girişi
Ziyaretçi Sayısı
Bugün3517
Dün4705
Tüm Zamanlar4619539
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 96 konuk çevrimiçi
İstatistikler
Üyeler : 905
İçerik : 1505
Web Bağlantıları : 26
Ziyaretçi Anketi
Gönül Sitesini Dünyanın neresinden İzliyorsunuz?