• İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
  • İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
Kitap Okuma Anketi
Kitap Okuyor musunuz?
 
Yasal Uyarı
Bu sitede yayınlanan bütün eserlerin çoğaltılması, izinsiz olarak bestelenmesi yasaktır! Buna uymayanlar hakkında, 5846 ve 411 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 3257 sayılı Sinema ve Muzik Eserleri Kanunu Hükümleri gereğince hukuki işlem yapılacaktır. Sitede yayınlanan şiir, yazı ve hikayelerin telif hakları sahiplerine aittir. Ancak Naci Gümüş imzalı yazı, şiir ve hikâyeler; isim anılması, kaynak gösterilmesi şartıyla alıntılanabilir.
Site İçi Arama

PostHeaderIcon ETKİLİ BİR UYUŞTURUCU ÇEŞİDİ EGOİZM

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 4
ZayıfEn iyi 
Yazarlarımız - Makaleleri

                        ETKİLİ BİR  UYUŞTURUCU ÇEŞİDİ EGOİZM

Kendini kandırmak suretiyle hayattan zevk almak isteyen insanların uyuşturucuya ihtiyaçları vardır. Çünkü ancak bu şekilde gerçekleri görmezden gelerek hayatlarını devam ettirmeyi amaçlarlar. Bu şekilde mutlu olduklarına inanırlar. İki tür uyuşturucu müptelâsı vardır.

Birinci tip
; Bütün servetini uyuşturucu bulabilmek için harcayanlar. Bu gruba girenler, parası yoksa şerefini dahi satarak rezil bir yaşantıyı kabullenirler.


İkinci tip
; Kendilerinin ürettikleri ücretsiz bir uyuşturucu türü olan egoist insan karakterini benimseyerek tatmin olma yolunu tercih ederler.

Bu ikinci yolu seçen tiryakiler, maddî bir bedel ödemeden kendi kendileriyle ürettikleri bu yöntemle, diğer insanlar nezdinde âdeta tanrılaşmayı amaçlamışlardır. Kur’anî ifadeyle “heva ve heveslerini put edinmişlerdir.”

Aldıkları bu ucuz uyuşturucu etkisiyle sergiledikleri davranışlardan örnekler mi istiyorsunuz? Bu uyuşturucu bağımlıları:

Kibirlidirler. Bir yaratık olduklarını unutup, Rabbimizin ebedî hayat öncesinde “hangimizin daha güzel işler üreteceğimizi bilmemiz” için koyduğu sınav formunu doldurmaya bile tenezzül etmeden, kendilerinin çok özel olduklarına inanmışlardır. İstisnasız herkesin kendisine hürmet etmesini beklerler.

Korkaktırlar. Yaratık akıllarıyla ürettikleri doğru veya yanlış düşüncelerinin eleştirilmesinden sürekli olarak çekinirler. Her esen rüzgârın kendilerine zarar vereceğini sanırlar.

Saldırgandırlar. Eleştiriye tahammülleri olmadığından sizi hiç dinlemeden, Rabbimizin en

çirkin olarak nitelediği ses tonuyla yanlış söylediğinizi haykırıp, hiç akletmeden reddiye düzerek işin içinden galip pozisyonda ayrılmayı ve bu surette kendisini izleyenleri de etkilemeyi pek severler.

İftiracıdırlar. Geliştirdikleri lâfebeliği yöntemleriyle hiç gündeme getirmediğiniz, aklınızdan bile geçirmediğiniz insanî ve İslâmî prensiplere tamamen zıt bir düşünceyi sanki savunmuşsunuz da, kendisinin böyle bir saçmalığı kesinlikle kabul edemeyeceği görüntüsünü artistik bir tarzda sergileyerek, ucuz kahramanlık gösterisini başarıyla sergilerler.

Dostlukları sahtedir. Sadece menfaatleri gereği edindikleri arkadaşlarını, işleri bittiğinde terk etmekte ustadırlar. Tiryakisi oldukları uyuşturucu etkisiyle birlikte yola çıktıkları arkadaşlarının başına bir iş gelecek olsa, hemen oradan sıvışıp giderler.

En yakınlarını bile beğenmezler. Kendilerini hatasız sandıkları için, en yakınlarını bile başkaları yanında acımasızca tenkit etmekten utanmazlar.

En iyi ve doğruyu sadece onlar bilir. Hangi konuda olursa olsun fark etmez. En doğruyu onlar bilir. Karşısındaki insana “hiçbir şey bilmediğini” söylemek küstahlığını gösterirler. Kitap okumakta olan birine rastladıklarında; “okuduğundan ne anladığını” sormak cüretini gösterebilirler.

Komplekslidirler. Aslında yalnız kaldıklarında ne kadar âciz olduklarını kavramalarına rağmen, tiryakisi oldukları uyuşturucu etkisiyle toplum içinde “bulunmaz Hint kumaşı” olduklarını bağırarak ilân ederler.

Yalancıdırlar. Yalnızlıktan korktuklarından yandaş temin etmek ve yukarıda sayılan huysuzlukların üzerlerine yapıştığını gizleyebilmek için kendilerini methetmekte oldukça ustadırlar. Menfaatleri neyi gerektiriyorsa gözünüzün içine bakarak gayet rahat bir şekilde gerçeği gizlerler.

Kindardırlar. Kendilerini Rabbimizin öğütlediği tarzda ikaz ettiğinizde, sanki bir savaşta mağlûp olmuş gibi kabul edip, öç almak için fırsat gözlerler. Acizliklerini unutup, intikam almak için fırsat gözlerler. Bu fırsatı da hiçbir zaman yakalayamayacaklarını anladıklarında da sanki gözleri ile sizi deviriverecekmiş gibi korkakçasına bir pozisyon alırlar.

Tedavi kabul etmezler. Her nasılsa maddî uyuşturucu bağımlısı olanlar bu hastalıklarından kurtulmak istediklerinde tedavi görmelerine rağmen, bu ucuz uyuşturucu tiryakileri tedavi olmayı kesinlikle kabul etmezler.

Rabbimiz bu tip cahillerle muhatap olduğumuzda, “selâm” deyip yanlarından uzaklaşmamızı öğütlemektedir.

                                                                                                                                                                                                                             

Son Güncelleme (Pazar, 04 Aralık 2011 17:16)

 

Degerli Yazarimiz Mehmet Ali OĞUZ Bu tarihten itibaren bizimle beraberdir: Cumartesi, 27 Kasım 2010.

Yazarin Diger Yazilari

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Site Dili / Language
İstediğiniz dile çeviriniz

language you want to turn the

Üye Girişi
Ziyaretçi Sayısı
Bugün3401
Dün3903
Tüm Zamanlar4906171
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 49 konuk çevrimiçi
İstatistikler
Üyeler : 1999
İçerik : 1505
Web Bağlantıları : 26
Ziyaretçi Anketi
Gönül Sitesini Dünyanın neresinden İzliyorsunuz?