• İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
  • İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
Kitap Okuma Anketi
Kitap Okuyor musunuz?
 
Yasal Uyarı
Bu sitede yayınlanan bütün eserlerin çoğaltılması, izinsiz olarak bestelenmesi yasaktır! Buna uymayanlar hakkında, 5846 ve 411 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 3257 sayılı Sinema ve Muzik Eserleri Kanunu Hükümleri gereğince hukuki işlem yapılacaktır. Sitede yayınlanan şiir, yazı ve hikayelerin telif hakları sahiplerine aittir. Ancak Naci Gümüş imzalı yazı, şiir ve hikâyeler; isim anılması, kaynak gösterilmesi şartıyla alıntılanabilir.
Site İçi Arama
Hata
  • JUser::_load: Unable to load user with id: 13559

PostHeaderIcon Güvenli İnternet Nedir?

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 4
ZayıfEn iyi 
Bilişim - Teknoloji

Güvenli İnternet Nedir, Sansür bunun neresinde?

Ağustos ayında 'güvenli internete geçilecek ve internet özgürlüğümüz elimizden alınacak' yaygarası sonrası meydana gelen olayları biliyorsunuz.

İnternet özgürlüğüne el koyma suçlamaları, eylemler, yürüyüşler…

Bu eylemlerin arkasından uygunsuz site sahiplerinin ve filtre yazılımı satanların çıktığını da hatırlarsınız.

Bu kadar çok konuşularak BTK'nın 22 Kasım 2011 tarihine ertelediği 'Güvenli İnternet' bir sansür mü? Filtre mi?

Tam olarak ne olduğuna BTK'nın basın bildirisi üzerinden birlikte bakalım.

Güvenli internet; İnternetteki zararlı içeriklerden çocukları ve gençleri korumak için 'Çocuk ve Aile Profil Kriterleri Çalışma Kurulu' tarafından 2011/DK-14/461 sayılı Kurul Kararı ile 24.08.2011 tarihinde yürürlüğe girmiş bir proje olarak karşımıza çıkıyor.

Uzun denemelerden sonra tam olarak aktif olma tarihi de 22 Kasım 2011.


Projenin kapsadığı alanlar:

Güvenli İnternet Hizmeti'nde; eğitim, kültür, sanat, iş, ekonomi, bankacılık ve finans, kariyer, medya, alışveriş, İnternet hizmeti, sağlık, spor, müzik, oyun vb. konularda içerik barındıran web siteleri ile resmi kurum ve kuruluşlara ait web siteleri güvenli olarak işaretleniyor.

Bunun yanında; kumar, intihara yönlendirme, Atatürk'e hakaret, çocukların cinsel istismarı, uyuşturucu ve uyarıcı madde kullanımını kolaylaştırma, sağlık için tehlikeli madde temini, fuhuş, müstehcenlik, ırkçılık, ayrımcılık, nefret, terör, şiddet-vahşet görüntüleri, kan ve şiddet içeren dövüş sporları, hayvan dövüşleri, dolandırıcılık, zararlı yazılım vb. içerikleri barındıran web siteleri ile bu içeriklere erişilmesini sağlayan web siteleri ise zararlı site konumunda değerlendiriliyor.

Türkiye'nin internet karnesine baktığımızda karşımıza çıkan tehlikeli tabloyu görünce bu ihtiyacı daha iyi anlıyoruz. İngiltere'nin bu sorunla baş edemediği için filtre uygulamak zorunda kaldığını da hatırlarsınız.

Tüm bunlara rağmen 'benim özgürlüğüme kimse karışmasın' diyenler için hiçbir zorlama da yok.Ama çocuğunuz siz evde yokken internete giriyor, internete girdiğinde karşısına neyin çıkacağını bilmiyorsa, hemen bir aile filtresi edinmenin tam zamanıdır.
kaynak:tekinZorlu

Son Güncelleme (Çarşamba, 31 Mayıs 2017 22:18)

 

Degerli Yazarimiz Bu tarihten itibaren bizimle beraberdir: Perşembe, 18 Nisan 2019.

Yazarin Diger Yazilari

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Site Dili / Language
İstediğiniz dile çeviriniz

language you want to turn the

Üye Girişi
Ziyaretçi Sayısı
Bugün367
Dün3860
Tüm Zamanlar4893917
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 12 konuk çevrimiçi
İstatistikler
Üyeler : 1990
İçerik : 1505
Web Bağlantıları : 26
Ziyaretçi Anketi
Gönül Sitesini Dünyanın neresinden İzliyorsunuz?