• İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
  • İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
Kitap Okuma Anketi
Kitap Okuyor musunuz?
 
Yasal Uyarı
Bu sitede yayınlanan bütün eserlerin çoğaltılması, izinsiz olarak bestelenmesi yasaktır! Buna uymayanlar hakkında, 5846 ve 411 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 3257 sayılı Sinema ve Muzik Eserleri Kanunu Hükümleri gereğince hukuki işlem yapılacaktır. Sitede yayınlanan şiir, yazı ve hikayelerin telif hakları sahiplerine aittir. Ancak Naci Gümüş imzalı yazı, şiir ve hikâyeler; isim anılması, kaynak gösterilmesi şartıyla alıntılanabilir.
Site İçi Arama

PostHeaderIcon HAYAT TAKVİMİ

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 4
ZayıfEn iyi 
Yazarlarımız - Makaleleri

Geçen zaman asla geri gelmez ve genel olarak geride ahlar ve keşkeler bırakır. Bunu defalarca yaşamaktayız. Mutsuzlukların en büyük sebebi ellerimizdekinin kıymetini bilememek, ele geçemeyecek olanı arzulamaktır. Allah’ın verdiği ile yetinmeyip başka hayatların hasretini çekmek demektir bu. Bu eğilim belki fıtridir ama meşru değildir. İman açısından yani. İnsani olarak da bir zaaftır, ruhun hasta halidir belki de.

 

Önümüzdekinin, elimizdekinin farkında olmak; şükretmesini bilmek lazımdır. Sabır ve dua zırhı ile korunmak, zamanın kıymetini bilmek pişmanlık kelimesini siler. Dünya hayatımıza anlam kazandırır. Reklâmların, propagandanın sihrine, lüks ve debdebenin büyüsüne kapılmamak gerekir ki, tüketimin kurbanı bir toplum faciası yaşanmasın. Ülkemizde ve dünyada böyle bir tehlike var mıdır, var. Adil paylaşım, sağlıklı yaşam, dengeli beslenme, açlık ve savaş bu realitenin uzantısı meseleler ve uzun uzun anlatılması gerekirse de, şimdilik bu yazının kenarında dursun. Kenarda bıraktıklarımız, ötelediklerimiz çok daha girift, bir o kadar derin ve elim sorunlar. Ama önce bizde arınma gerçekleşecek ki sorunlara eğilme, çözüm getirme kudretine malik olalım.

 

Kafa kurcalayan, düşünceleri mıncıklayan bazı şeyleri deşmeye çalışıyorum. Hiç kimse üzerine alınmasın. Nasihat etme küstahlığına düşmek istemem. Zaten hiç kimsenin de nasihate itibar ettiği yok. Lüzumu halinde kendi kendimize nasihat edebiliriz. Mesela çaresiz bir anımızda sabır ve duanın dışında başka neye ihtiyacımız var? Üzüntülü veya sevinçli bir hal içinde iken kendi kendimize yeter miyiz? Bunlar da konu ile ilintili ama kenarda durmalı mı diyeceğiz, üstüne mi gideceğiz, paylaşacak mıyız, saklayacak mıyız? Saklarsak ne olur, açarsak ne olur? Üzeri çizilecek sorular mı, cevaplanması mı gerekir? Uzatabiliriz, kesebiliriz.

 

Başka bir enstantane: Bu konular insanla ilgilidir zannı bir yanılgı mıdır? Yaradılıştaki her şeyi kapsayan bağlantıları, uzantıları var, diyorum ben. Sen buna gülüp geçe bilirsin, bu senin hakkın. Haklarını talep etmek tamam ama hakkın olmayanı itmek duygusu ile aran nasıl? Sorulara soru bağlanır, cevaplara cevaplar eklenir gider. Yoksa sorunlardan da sorulardan da çıkmak mı gerek? Zamandan girdik, mutluluk dedik, arzularımızdan bahsettik, büyük bir zaafımızı göstermeye çalıştık. Derken cevapsız sorulara, belirsiz sorunlara, kenara atılan meselelere teğet geçtik. Bu da zayıf yanımız. Öyleyse kuvvetli yanımız ne? Ben diyorum ki imanımız, sabır, dua ve tevekkülümüz. Sen diyebilirsin ki maddiyat. Heyhat ki hep bir yanımız boş kalacak. Terazi iki kefeli, kuş iki kanatlıdır. Hayatın idamesi erkek ve dişi ile devam eder. Gecesiz gündüzün anlamı yoktur. Fazla da kafa yormamak lazım.

 

Şunu kesin söyleyebiliriz ki geçen zaman hiçbir güçle geri getirilemez. Öyleyse içinde bulunduğumuz anlar çok değerlidir. Hor kullanmayalım, israf etmeyelim. Kendimizin, çevremizdekinin, önümüzdekinin, sahip olduğumuz tüm şeylerin farkında olarak bize tahsis edilen süreyi ekonomik kullanalım. Dünya ve ahret hayatımız hayat bulsun. Huzur ve mutluluk ebedi olsun.

 

Öyle hızlı bir zaman dilimindeyiz ki!.. Saatimizi doğru ayarlayalım, takvime hayatımızın kodları gibi bakalım. Zaman Hayat Takvimidir. Kenarda bıraktıklarımız takvimdeki resimlerdir.

Naci GÜMÜŞ

Twitter:  
Facebook: http://facebook.com/naci.gumus1


 

Degerli Yazarimiz NACİ GÜMÜŞ Bu tarihten itibaren bizimle beraberdir: Çarşamba, 16 Aralık 2009.

Yazarin Diger Yazilari

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Site Dili / Language
İstediğiniz dile çeviriniz

language you want to turn the

Üye Girişi
Ziyaretçi Sayısı
Bugün3402
Dün3903
Tüm Zamanlar4906172
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 53 konuk çevrimiçi
İstatistikler
Üyeler : 1999
İçerik : 1505
Web Bağlantıları : 26
Ziyaretçi Anketi
Gönül Sitesini Dünyanın neresinden İzliyorsunuz?