• İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
  • İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
Kitap Okuma Anketi
Kitap Okuyor musunuz?
 
Yasal Uyarı
Bu sitede yayınlanan bütün eserlerin çoğaltılması, izinsiz olarak bestelenmesi yasaktır! Buna uymayanlar hakkında, 5846 ve 411 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 3257 sayılı Sinema ve Muzik Eserleri Kanunu Hükümleri gereğince hukuki işlem yapılacaktır. Sitede yayınlanan şiir, yazı ve hikayelerin telif hakları sahiplerine aittir. Ancak Naci Gümüş imzalı yazı, şiir ve hikâyeler; isim anılması, kaynak gösterilmesi şartıyla alıntılanabilir.
Site İçi Arama
Hata
  • JUser::_load: Unable to load user with id: 6898

PostHeaderIcon KAPİTALİZM VE CEHALET

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 1
ZayıfEn iyi 
Yazarlarımız - Makaleleri

Bir hocamız 'hem üniversite hocalarının ve hem de politikacıların ezici çoğunluğunun zır cahil olduğu bir ülkede....’ yaşadığımızı ileri sürüyor. (Celal Şengör, CBT, 24 Şubat 2012). Aslında, okumuşları da ‘popülasyona’ eklemek gerek.

Neden böyle. Çünkü kendisi de bir inanç sistemi olan kapitalizm, düzeni sürdürme açısından ‘işlevsel cahil bırakma’ diye niteleyebileceğimiz bir uygulamayı başarıyla sürdürüyor. Oktay Sinanoğlu ne güzel bir örnek sunmuştu: En gelişmiş toplum mühendisliği yöntemleriyle, Amerika’da, dünyanın en cahil halkını yarattılar’.

Tanrısı para ve para ile temsil edilen maddi değerler, ibadeti de bu değerlerin olası olduğunca çoğunun sermaye sınıfı ile bu sınıfın yaşantısına öykünen ‘lumpen’ grupların özel mülkü haline getirilmesi olan kapitalizm, halkları ve özellikle de ‘diploma’ edinerek kişisel payını yükseltme amacındaki genç kuşakları cahil bırakarak egemenliğini sürdürüyor. Eğitim düzeni ve ağırlıklı olarak üniversiteler, medya, dernekler, vakıflar, tarikatlar, cemaatler, yedeğe alınmış inançlar, sanat (özellikle sinema ve roman), şirketler, bankalar ve kamu yönetimi gibi oluşumlar, tam kapasite ile amaca uygun faaliyet gösteriyorlar. Bütün sistemin ‘benzini’ de para… Parayı bastıran dünyamızın birçok yöresinde düdüğü çalıyor.(Gazetelerden ‘düşünce kuruluşu’ Stratfor’un dağıttığı avantalar hakkında bilgileniyoruz. Öğrendiklerimiz, yürürlükteki global avanta dağıtım düzeneğinin, ancak nano’sudurlar herhalde).

Beyin yıkama faaliyetleri yeterli olmazsa, sermaye, terör, darbe ve savaşlara başvuruyor. Mülkiye öğrencisi iken, Üniversitece, İran’daki bir uluslararası gençlik kampına gönderilmiştik(1956). Orada bir Afgan öğrenci, ülkesinde ne zaman bir aydın yönetici grup oluşsa, İngiliz ajanlarının ‘din elden gidiyor’ diyerek halkı ayaklandırdığını ve böylece yedi kez okumuş katliamı gerçekleştirildiğini, hem de ağlayarak, anlatmıştı. İşte petrol çıkarlarının gerektirdiği biçimde Libya’yı bölüyorlar. Suriye de hedef tahtasına çoktan kondu. Paraya pek bir saygıları olmadığını salt görüntüleriyle bile sergilemekte olan İran yöneticilerini yörüngeye sokamadılar da petrol şeyhlerine falan kötü örnek oluyorlar diye dertleniyorlar.

Eşkıya kardeşler bir tek nükleer savaştan korkuyorlar. Global bir nükleer savaş sırasında ya buharlaşacaklar ya da sonrasında, buzul çağına gerilemiş bir ortamda yaşama tutunmaya çalışacaklar çünkü. Ama ‘konvansiyonel’ silahların kullanıldığı savaşlara bayılıyorlar. Hem silah satışları artacak ve hem de yoksul gençlerin bir bölümünden kurtulmuş olacaklar böylece. ‘Uygar’ İsveç’in Suudi Arabistan’da silah fabrikası kurmaya kalkışması da gözlerimizdeki perdeyi silemeyecek mi…

‘Gençliğe Hitabe’nin son bölümünü şöylece güncelleştirelim en iyisi: ‘Gençler…İçinde bulunduğunuz koşullar ne olursa olsun, esas göreviniz, kendi halkınız ve dünya halklarını savaşçı, katil, sömürücü, işkenceci, yok edici, hayasızca tüketici, tefeci, ahlak yoksunu ve psikopat davranışları sergileyen global yöneticiler ile ücretli adamlarının egemenliğinden kurtarmaktır. Bunun içi kendinizden başka bir güce gereksinmeniz bulunmamaktadır.’

Son Güncelleme (Cumartesi, 12 Kasım 2016 21:30)

 

Degerli Yazarimiz Bu tarihten itibaren bizimle beraberdir: Perşembe, 24 Mayıs 2018.

Yazarin Diger Yazilari

Yorumlar 

 
0 #1 RE: KAPİTALİZM VE CEHALETSezai ASLAN 2012-03-08 22:26
Değerli büyüğümüz Dr.Mustafa YULUĞ Bey,GÖNÜL SİTESİ yazarları arasına katılmanıza çok memnun oldum.
Yılların verdiği tecrübelerinizl e bizlere yeni ufuklar açtığınız için çok memnun oluyorum.Yazılarınızı ilgiyle oku[.........] günümüzün meselelerini daha iyi analiz edebiliyorum.
Selam ve saygılarımla yüreğinizden coşkunuz,eliniz den kaleminiz hiç eksilmesin.
Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Site Dili / Language
İstediğiniz dile çeviriniz

language you want to turn the

Üye Girişi
Ziyaretçi Sayısı
Bugün1150
Dün1285
Tüm Zamanlar4525705
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 89 konuk çevrimiçi
İstatistikler
Üyeler : 5172
İçerik : 1505
Web Bağlantıları : 26
Ziyaretçi Anketi
Gönül Sitesini Dünyanın neresinden İzliyorsunuz?