• İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
  • İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
Kitap Okuma Anketi
Kitap Okuyor musunuz?
 
Yasal Uyarı
Bu sitede yayınlanan bütün eserlerin çoğaltılması, izinsiz olarak bestelenmesi yasaktır! Buna uymayanlar hakkında, 5846 ve 411 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 3257 sayılı Sinema ve Muzik Eserleri Kanunu Hükümleri gereğince hukuki işlem yapılacaktır. Sitede yayınlanan şiir, yazı ve hikayelerin telif hakları sahiplerine aittir. Ancak Naci Gümüş imzalı yazı, şiir ve hikâyeler; isim anılması, kaynak gösterilmesi şartıyla alıntılanabilir.
Site İçi Arama
Hata
  • JUser::_load: Unable to load user with id: 6898

PostHeaderIcon NE ÜNİVERSİTE AMA

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 2
ZayıfEn iyi 
Yazarlarımız - Makaleleri

Dailymail haberi. Cambridge Üniversitesinde öğrenim gören lisans düzeyindeki 434 öğrenci ile yapılan görüşmeler sonucunda ulaşılan sonuçlar şöyle: Öğrencilerin üçte ikisi uyuşturucu kullandıklarını ifade ediyorlar ve en çok başvurulan madde de esrar (cannabis). Öğrencilerin yedide biri öğrenim giderlerini karşılamak için uyuşturucu ticareti yaptığını söylüyor. Daha sert uyuşturuculardan kokain de sıkça kullanılıyor. Öğrencilerin dörtte biri bir şekilde kokain çekmiş durumda. Birçok kişi, son on yıl içinde yarı yarıya ucuzlamış uyuşturucuların, Cambridge’de, ziyaret ettikleri öteki üniversitelerden daha yaygın biçimde kullanıldığının altını çiziyor. Yasaklanmış uyuşturucu kullananların yüzde 14’ü ya hastanelik olmuş ya da tıbbi destek almış. Öğrencilerin bir bölümünün zengin oluşu uyuşturucu kullanımını, bir başka bölümünün yoksulluğu da ticaretini körüklüyor. Yıllık 9000 sterlinlik öğrenim harcı tahsil eden Üniversite yöneticileri ise, öğrencilere, öğrenimlerini tamamlamaları açısından engel oluşturabilecek uyuşturucu kullanımından kaçınmayı öğütlediklerini söylemekle yetiniyorlar.

Uyuşturucu ticaretinin yönetimler üstü global mafya tarafından yönlendirildiğini, hasılatın da yine global fonlar arasına karıştığını bilen biliyor.

Gelelim, Gazetenin vurguladığı üzere, geçen yıl Harvard’a nal toplatarak dünya birinciliğine yükselen Cambridge’e…

Üniversitelerin temel görevi toplumsal sorunlara çözümler üretecek biçimde bilimi kullanmak ve geliştirmek değil midir…Anlaşılan, Cambridge Üniversitesi, öğrencilerinin uyuşturucu kullanma sorunlarına bir çözüm getiremiyor, aslında çözüm üretme yönünde çaba harcamaya bile niyetlenmiyor da öğüt vermekle yetiniyor. Bu isim yapmış moda terzisi kendi söküğünü bile dikemiyor. Uyuşturucu mafyasının dünya yönetimindeki yerinin bilincinde olarak ‘realist’ davranılıyordur belki. (İngiltere’de elit tabakanın yaygın biçimde uyuşturucu kullandığını ileri sürenler de var).

Bizim gençliğimizde İngiltere’deki Cambridge, Oxford gibi ‘bilim’ kurumlarına toz kondurulmazdı. Hele hele London School of Economics diye bir kuruluş daha vardı da ‘hikmet pınarı’ saygınlığı
görürdü. Bunlar ve öteki kuruluşlar, geri kalmış ülkelerin gelişimi açısından tutarlı ve etkili bir bilimsel teori (ve buna dayalı uygulama) ortaya koyamadılar. Ama, serbest ticaret, girişimcilik, yatırım ve tüketim özgürlüğü gibi başlıklar altında zavallı ülkelerin daha etkili sömürülmesi, tefecilerin ve genel olarak paradan para kazananların daha zenginleşmesi, dünya halklarının silahlar, hileli ilaç ve besinler ile daha geniş zarar görmesi, çevrenin yaşanamaz noktaya koşuşturması gibi konularda etkili bir beyin yıkama ağı kurdular. Daha da önemlisi, geri kalmış ülkelerin en büyük gereksinimi olan iktisadi, sosyal ve kültürel planlama ve bu bağlamda sanayi, tarım, sağlık, eğitim, yerleşme, yapılaşma, göç, nüfus,vergi, kentleşme, vb. planlamalarının p’sinden haberi olmayan ‘zır cahil’ mezunlarını, gerek üniversite hocası ve gerekse üst yönetici olarak yoksulların başına oturttular. Kokuşmuş ve cahil yöneticilerin en başarılı oldukları ‘avanta maksimizasyonu’ alanında banka zulalarıyla gereken destek de ortaya kondu.

Sonuç: Yoksul dünya halkları ve özellikle de açlık ve ajanların fişteklediği savaşlardan sürekli geçen zavallı Afrika halkları.

Uyuşturulmuş kafalar ölümü bizlerden farklı algılıyor ve bu yüzden de, Ortadoğu’dakiler gibi toplu cinayetlere son derece ferah kalplerle kalkışıyorlardır belki de.

Son Güncelleme (Cumartesi, 12 Kasım 2016 21:30)

 

Degerli Yazarimiz Bu tarihten itibaren bizimle beraberdir: Pazar, 27 Mayıs 2018.

Yazarin Diger Yazilari

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Site Dili / Language
İstediğiniz dile çeviriniz

language you want to turn the

Üye Girişi
Ziyaretçi Sayısı
Bugün296
Dün1148
Tüm Zamanlar4529084
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 17 konuk çevrimiçi
İstatistikler
Üyeler : 5233
İçerik : 1505
Web Bağlantıları : 26
Ziyaretçi Anketi
Gönül Sitesini Dünyanın neresinden İzliyorsunuz?