• İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
  • İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
Kitap Okuma Anketi
Kitap Okuyor musunuz?
 
Yasal Uyarı
Bu sitede yayınlanan bütün eserlerin çoğaltılması, izinsiz olarak bestelenmesi yasaktır! Buna uymayanlar hakkında, 5846 ve 411 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 3257 sayılı Sinema ve Muzik Eserleri Kanunu Hükümleri gereğince hukuki işlem yapılacaktır. Sitede yayınlanan şiir, yazı ve hikayelerin telif hakları sahiplerine aittir. Ancak Naci Gümüş imzalı yazı, şiir ve hikâyeler; isim anılması, kaynak gösterilmesi şartıyla alıntılanabilir.
Site İçi Arama

PostHeaderIcon POSTMODERN ESARETE KARŞI SUFİ ERDEMİ

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 2
ZayıfEn iyi 
Yazarlarımız - Makaleleri
altHırslarımızın doludizgin körüklendiği bir zaman dilimindeyiz. Fırtına çok sert esiyor ve önüne geleni önüne katıp sürüklüyor. Direnmek, karşı koymak çok güç. Bir yaprak misali hırslarımızın peşinde koşturup gidiyoruz. Birinci gelmek, en büyük ödülü kapmak için adeta bir gladyatör gibi, hem koşuyoruz hem de etrafımızla savaşıyoruz. Çünkü bizlere doğru olarak “insan ihtiyaçlarının sonsuz olduğu ve bunları karşılayacak kaynakların da kıt olduğu” öğretildi. Bir an önce başkaları kapmadan bu kıt kaynaklara sahip olmak zorundayız. Bu yarışta her birimiz bir birimimizi ezip geçmemiz gereken rakibiyiz. Güçlü olan aslan payını kapar, zayıf olan bu yarışta saf dışı kalır ve yok olup gider. Tıpkı vahşi tabiatta olduğu gibi bu bir hayatta kalma mücadelesidir. Dostluk, arkadaşlık, yardımlaşma, dayanışma da neymiş? Bu yarışta rakibe acımak yok, en büyük, en kaliteli ve en ucuz üretimi biz yapmalıyız ki rakiplerimizi saf dışı bırakabilelim. Böylece kendi çevremizde, kendi ülkemizde ve küresel dünyada en büyük olalım. Bu da yetmez doymak bilmez Postmodern ego Tanrının tahtını da ister. Her kuralı o koyacak, her yere o hükmedecek ve tüm insanlığı kendine kul edecek.
Esaretten Kurtuluş Sufi Erdemi
Bu imkânsızlıklar karşısında başka bir çare bulmak aslında imkânsız değil, köprüden önce son çıkış misali, beynine silahı dayadığında imkânsızlıklar içinde yaşama devam etmenin mümkün olduğunu görmek çok ta zor değil. Bu Postmodern cennetin büyüsü yine kendisiyle bozulabilir. Yeter ki ”ihtiyaçların sonsuzluğu” büyüsünden kendini kurtar. Hintli Buda gibi Ferrari’ni
satıp, Ethem gibi olmak var. Verilenle yetin, yani imkânsızlığa sabırla katlanmak ve asla şikâyet etmemeyi seçmek var. Yaradan bize şah damarımızdan daha yakınsa başka sahip aramak niye. O’nu bulan neyi kaybeder ki, O’nu kaybeden dünyaya sahip olsa neye yarar ki ? Sahte Tanrılara kul olmaktan kurtul. Gölge etme misali gibi korkmana gerek Ferrari’siz de yaşanır. Varsın onlar, kendileri için ördükleri zindanlarının avlusunda bir mahkûm gibi sağa sola koştursunlar veya tutsağı oldukları medeniyetin arenalarında birbirini boğazlasınlar. Tutsağı oldukları cennetlerinde bir mahkûm gibi yaşasınlar. İnsanlar açken onlar obaziteden acil servislere düşsünler. Sen eldekinle yetin ve bu seni özgür kılacaktır. Bu medeniyetin sahte cennetine mahkûm olmaya koşanların önünde kollarını açarak “Durun kalabalıklar bu sokak çıkmaz” diye sabırla haykırarak, bu sahte cennetin büyüsünü boz, “kral çıplak“ diye haykır. Toplumun vicdanı gibi olmaya çalış ve böyle insanlığı aydınlatan ışık ol. İşte o zaman en büyük bilgeliği yakalayacaksın ve bu medeniyetin insanlara sunduğu bu sahte cennete aslında hiç te ihtiyacın olmadığını anlayacaksın. Postmodern egoizmin büyüsüne kapılanların yaşamlarının nasıl bir cehennem olduğunu göreceksin. İmkansızlığın sana bir lütuf olduğunu anlayarak, bu sahte cennet önüne serilse bile tıpkı bir Mecnun gibi elinin tersiyle itip imkansızlık içinde de mutlu olmayı seçeceksin. İşte o zaman tıpkı acı biberden zevk almasını bildiğin gibi, hayatın acıları seni etkilemeyecektir. Sahip olunduğunda insanın bütün dertlerini bitirecek bir şey yaratılmamıştır. Senden geldik yine sana döneceğiz misali imkansızlıklara karşı “kendisi ihtiyaç halindeyken başkasını tercih eden sufi erdemini” yükseltelim. Hızırlığa talip olalım. Zaten cennetten geldik sonunda istersek dönüşümüz yine ona olacaktır. Hakikisine kavuşmak varken sahtesine ihtiyacımız yok. Bu hayal değil, ebediyen kalıcı en büyük gerçektir.
Postmodern Esaret
Ayrıca bir de körüklenen tüketim var. Adam ürettiğini sana tükettirmek istiyor. Kazanmamız gereken bir sosyal statü için de zorlanmaktayız. Oturduğun evin,
kullandığın arabanın, giydiğin elbisenin değeri kadar toplumda değerin var. Sen istemezsen oğlun, hanımın da mı istemez ki? İstediğin kadar ilim tahsil et, istediğin kadar erdemli ol. Markasızsan değerin sıfır olduğu bir dünyadasın. Markan kadar konuşursun, medeniyetin sana verdiği değer bu. Haydi, şimdi dur durabilirsen yerinde. Mecbursun koşturmaya. Mecbursun savaşmaya tıpkı bir gladyatör gibi. Kadınsan kadınlığını kullanmayı öğretirler. Erkeksen erkekliğini göstereceksin. Kendin için istemesen de evladın için, ailen için, statün için savaşacaksın. Yoksa aile içinde de değerin sıfır olur. Hepsi seni terk eder. Ayak oyunlarını öğreneceksin, bulamıyorsan çal, rüşvet al, banka kartları ne güne duruyor. Bir hal çaresi bulup, karizmayı çizdirmeyeceksin. Yoksa seni de acımadan çizerler, Yapayalnız kalırsın. Harcadığın gibi öde, yoksa kodesi boylarsın. İmkânsızlık içinde kalıp, denize düşen yılana sarılır misali, bu imkânlara sarılınca da, sonun ya medeniyetin kürek mahkumu olmak, ya da kafana bir kurşun sıkmak. İşte bu postmodern medeniyetin son durağı bu. Tıpkı bir gladyatör gibi, bütün rakiplerini yok edinceye kadar savacaksın, yoksa rakibin seni yok eder. Bir yarış atı misali çatlayıncaya kadar koşacaksın. Üretemiyorsan da tüketemiyorsun da bu medeniyette yerin yok.

Son Güncelleme (Perşembe, 29 Mart 2012 19:58)

 

Degerli Yazarimiz İLHAN AKKURT Bu tarihten itibaren bizimle beraberdir: Cuma, 04 Haziran 2010.

Yazarin Diger Yazilari

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Site Dili / Language
İstediğiniz dile çeviriniz

language you want to turn the

Üye Girişi
Ziyaretçi Sayısı
Bugün895
Dün3860
Tüm Zamanlar4894445
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 75 konuk çevrimiçi
İstatistikler
Üyeler : 1990
İçerik : 1505
Web Bağlantıları : 26
Ziyaretçi Anketi
Gönül Sitesini Dünyanın neresinden İzliyorsunuz?