• İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
  • İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
Kitap Okuma Anketi
Kitap Okuyor musunuz?
 
Yasal Uyarı
Bu sitede yayınlanan bütün eserlerin çoğaltılması, izinsiz olarak bestelenmesi yasaktır! Buna uymayanlar hakkında, 5846 ve 411 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 3257 sayılı Sinema ve Muzik Eserleri Kanunu Hükümleri gereğince hukuki işlem yapılacaktır. Sitede yayınlanan şiir, yazı ve hikayelerin telif hakları sahiplerine aittir. Ancak Naci Gümüş imzalı yazı, şiir ve hikâyeler; isim anılması, kaynak gösterilmesi şartıyla alıntılanabilir.
Site İçi Arama
Hata
  • JUser::_load: Unable to load user with id: 6898

PostHeaderIcon TEPKİSİZLİK EĞİTİMİ

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 1
ZayıfEn iyi 
Yazarlarımız - Makaleleri

Otomotiv sanayicileri Çin'in başkenti Pekin'in canına okumuşlar.
Bir Fransız kanalından (Escales) öğrendiğimize göre, Pekin sokakları otomobillerle dolmuş taşmış. Trafik tam bir rezalet. Taşıtların atmosfere saldığı zehirli gazlar nedeniyle hem insan sağlığı ve hem de çevre tehlike altındaymış. İleri sürüldüğüne göre, Pekin dolaylarında tam bir kuraklık ve kumlaşma hüküm sürüyormuş. Tarımsal, hayvansal ürün üreticileri ve dolayısıyla kırsal kesimde yaşayanlar bu durumdan çok olumsuz etkilenmekte imişler. Ayrıca, taşıtların hemen hepsi ince bir kum tabakası ile kaplanıyormuş. İnsanların ciğerlerine neler olduğu da ayrı mesele.

Konuşturulan Çinliler arabanın çok gerekli olduğunu savunuyorlar. Tıpkı sigara, uyuşturucu işindeki gibi, halklar, yaşamsal olmayan ve hatta zararlı bir mala önce alıştırılıyor, sonra robot alıcı statüsüne sokuluyor. Başlıca taşıt aracı bisiklet ve elektrikli motosikletler olan bir halk işte böyle duvara toslatılıyor. Sisteme elini veren kolunu kaptırıyor çünkü.

TRT ve bazı gazeteler verdiler haberi. Stochholm Uluslararası Barış Enstitüsü’nün raporuna göre, 2007-2011 yılları arasında, silahlanmada Asyalı beş ülke başı çekmiş. Hindistan, Avustralya, Pakistan, Fas ve Birleşik Arap Emirlikleri 2011’deki silah ithalatında başı çekiyorlar. Örneğin, yüz milyonlarca yoksul barındıran Hindistan, bu yıl 3582 milyon dolarlık silah ithalatı yapmış. 2002-2006 arasında silah alımında dünya birincisi olan Çin ise 2007-2011 arası ithalatta altıncı sıraya gerilemiş ama ihracatını 2002-2006 dönemine göre yüzde 95 artırarak silah satan ülkeler arasında altıncı sıraya yükselmiş. Çin silahlarını da yine yoksullar ülkesi Pakistan alıyormuş. Suriye 2007-2011 arası silah alımının yüzde 78’ini Rusya’dan karşılamış. Yine, geçen yıl ABD’ye 154 adet F-15SA savaş uçağı siparişi veren Suudi Arabistan son yirmi yılın en büyük silah antlaşmasına imzayı basmış. TRT’nin de vurguladığı gibi, yakın dönemlerde ayaklanma ve çatışmaların yer aldığı bütün ülkelerde, olaylar öncesi silah alımları büyük hız kazanmış. Sözün kısası, silah üretim, ithalat ve ihracatına ekonomik kriz hep teğet geçiyor. Adeta ne kadar kriz, o kadar silah.

Silah üretmek ve satmak en büyük insan hakları ihlali değil mi…Silah üreticileri piyasanın canlılığını sürdürmesi için de her türlü önlemi alıyorlar. Bunlar arasında komisyon dağıtmak, ittifaklar kurmak, çeteler oluşturmak, halklar arasına fit sokmak, kışkırtıcı ajanlar ve katilleri etrafa salmak, amaçlarına uygun yöneticileri bağlı ülkelerde iş başına getirmek ya da görevden almak ve hatta kulelerle uçak çarptırmak da var. Çocukları böyle ‘ciddi’ konulara aklı ermeyecek, en azından tepki vermeyecek biçimde eğiten üniversiteler ve öteki eğitim kurumları, cemaatler, tarikatlar, kuruluşlar, dernekler, çeteler, vakıflar, federasyonlar ve partiler zaten tam gaz çalışmalarını sürdürüyorlar.

Galeano adlı düşünür ne demiş: ‘Günümüzün tepetaklak olmuş, tersine dünyasında evrensel barışı en çok gözeten ülkeler en çok silah üreten ve öteki ülkelere en çok silah satan ülkeler. En itibarlı bankalar, en çok uyuşturucu parası aklayan ve en çok hırsızlık parası saklayan bankalar. En başarılı sanayiler gezegeni en çok zehirleyenler. Çevrenin korunması onu yok eden şirketlerin de en parlak işi. En kısa zamanda en çok insan öldürenler, en az emekle en fazla parayı kazananlar ve yine doğayı en ucuza en fazla yok edenler dokunulmazlık ve kutsanmayı da hak ediyorlar’. (Dünya Gençleri ….kitabı, sayfa:122).

İzleyen yazımda, tepkisizlik eğitiminin, istihdam ve mesken yapımı gibi alanlardaki sonuçlarını incelemeye çalışacağım.

Son Güncelleme (Cumartesi, 12 Kasım 2016 21:32)

 

Degerli Yazarimiz Bu tarihten itibaren bizimle beraberdir: Cumartesi, 26 Mayıs 2018.

Yazarin Diger Yazilari

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Site Dili / Language
İstediğiniz dile çeviriniz

language you want to turn the

Üye Girişi
Ziyaretçi Sayısı
Bugün599
Dün1485
Tüm Zamanlar4528239
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 51 konuk çevrimiçi
İstatistikler
Üyeler : 5217
İçerik : 1505
Web Bağlantıları : 26
Ziyaretçi Anketi
Gönül Sitesini Dünyanın neresinden İzliyorsunuz?