• İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
  • İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
Kitap Okuma Anketi
Kitap Okuyor musunuz?
 
Yasal Uyarı
Bu sitede yayınlanan bütün eserlerin çoğaltılması, izinsiz olarak bestelenmesi yasaktır! Buna uymayanlar hakkında, 5846 ve 411 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 3257 sayılı Sinema ve Muzik Eserleri Kanunu Hükümleri gereğince hukuki işlem yapılacaktır. Sitede yayınlanan şiir, yazı ve hikayelerin telif hakları sahiplerine aittir. Ancak Naci Gümüş imzalı yazı, şiir ve hikâyeler; isim anılması, kaynak gösterilmesi şartıyla alıntılanabilir.
Site İçi Arama

PostHeaderIcon BAKIŞLAR

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 15
ZayıfEn iyi 
Yazarlarımız - Makaleleri

"Görenin kanını kaynatan bir tadı vardı duruşunun, bakışının." - Yahya Kemal

İnsanca düzenin, yani insanca yaşamanın bir sırrı bakışlardadır. Karşındakine tebessüm edersen o da tebessüm eder. Sevgi her zaman karşılık görür. Kin de öyle. Nezaket ve zarafet huzur verir. Düşmanını bağışlarsan düşman diye bir şey kalmaz. Şüphelenirsen şüphe uyandırırsın. Gurur, kendini beğenmişlik yalan bir yaşamın versiyonudur. Sonu hüsranla biter. Alçak gönüllülük ve tevazudur ki kuvvet ve kudret demektir. Çok konuşmak boş konuşmaktır. Gevezelik ukalalık insanca düzenin düzenini bozabilecek hatalardır. Dinlemesini bileceğiz ki bizi dinlesinler. Anlamaya çalışacağız ki biz anlasınlar. Empati olacak ki sempati olsun.

Bakışlar çok mühimdir. Bazı bakışlar haindir, ilişkiye zarar verir. Bazı bakışlar hilelere yol açar. Ürküten bakışlar, itekleyen bakışlar, şaşırtan bakışlar hayatı negatif etkiler. Tatlı bakışlar, aydınlık gözler, sevimli gülüşler huzur verir, saadet verir. Dikilen gözler var, eken gözler var. Sevgi şualarını dört bir yana saçan masum, narin bakışlardır ki hayatımıza anlam katar. Dost deriz, arkadaş deriz, yar deriz, yaren deriz. Komşu deriz, akraba deriz. İnsan deriz insan. Canlı bakışlarda, tatlı gülüşlerde çıkarılacak çok dersler vardır. Hain bakışlarda kin, öfke ya da haset vardır. Bakışlar ah bakışlar.Hüzünlü bakışlar, kederli bakışlar ve gözler. Neler anlatır neler söyler. Karanlık bakışlar, yılan bakışı, tilki bakışı ve şeytani bakışlar. İnsanca yaşam için aydınlık bakışlar, bahar yüzlü bakışlar, şefkat akan bakışlar gerek.

Dünyaya bakış, hadislere bakış, hastaya bakış ta öyledir. Yahya Kemal’in şiirinde vurguladığı gibi; görenin (bakanın) kanını kaynatan, tat veren bakış. O bakışın elinde hasta şifa, dost vefa görür. Doğru bakış; anlamak, farkına varmak demektir. O bakışlardan bazen yıldızlar dökülür, çiçekler açar bazen. İnsani münasebetlerde kanımca en kuvvetli bağ gözlerdir, bakışlardır. Boş bakışlar değil, hoş bakışlar.

Bunca konu varken “BAKIŞLAR”’ı konu etmeme bir bakış sebep oldu dersem yetmez mi? Samimiyetin derecesini gösteren gözler değil mi?

 

Degerli Yazarimiz NACİ GÜMÜŞ Bu tarihten itibaren bizimle beraberdir: Çarşamba, 16 Aralık 2009.

Yazarin Diger Yazilari

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Site Dili / Language
İstediğiniz dile çeviriniz

language you want to turn the

Üye Girişi
Ziyaretçi Sayısı
Bugün3459
Dün3903
Tüm Zamanlar4906229
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 63 konuk çevrimiçi
İstatistikler
Üyeler : 1999
İçerik : 1505
Web Bağlantıları : 26
Ziyaretçi Anketi
Gönül Sitesini Dünyanın neresinden İzliyorsunuz?