• İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
  • İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
Kitap Okuma Anketi
Kitap Okuyor musunuz?
 
Yasal Uyarı
Bu sitede yayınlanan bütün eserlerin çoğaltılması, izinsiz olarak bestelenmesi yasaktır! Buna uymayanlar hakkında, 5846 ve 411 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 3257 sayılı Sinema ve Muzik Eserleri Kanunu Hükümleri gereğince hukuki işlem yapılacaktır. Sitede yayınlanan şiir, yazı ve hikayelerin telif hakları sahiplerine aittir. Ancak Naci Gümüş imzalı yazı, şiir ve hikâyeler; isim anılması, kaynak gösterilmesi şartıyla alıntılanabilir.
Site İçi Arama
Hata
  • JUser::_load: Unable to load user with id: 6898

PostHeaderIcon MUTLULUK REZALETİ

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 3
ZayıfEn iyi 
Yazarlarımız - Makaleleri

TRT şöyle bir haber verdi. Uluslararası toplum, ülkelerin zenginliğini ölçmek için kullanılan formüllere 'mutluluk' ölçütünü de eklemeye karar vermiş. Birleşmiş Milletlerde bu amaçla bir de toplantı yapıldığı gibi Dünya Mutluluk Raporu da yayımlanmış. Buna göre en mutlu ülkeler Danimarka, Norveç ve Finlandiya, en mutsuz olanlar da Togo, Benin ve Orta Afrika Cumhuriyeti imiş. Mutlulardaki ortalama ömür 28 yıl daha uzun ve kişi başına düşen gelir de öbürlerinin 40 misli olarak saptanmış. TRT memurları habere şöyle de bir görüş eklemişler: ‘Zenginlik önemli bir mutluluk kaynağı olsa da sosyal dayanışma, yoksulluğun azaltılması ve kişisel özgürlükler de çok etkili oluyor’.

Kapitalizmin teorisyen ve toplum mühendisleri, kavramları saptırtma açısından aşırı zırvalama aşamasına çoktan geçtiler de bunları bizim gibi adamları zıvanadan çıkartma amacıyla yapıyorlar sanki. Bir kere, mutluluk nasıl ölçülüyor. Herhalde kişilere soruluyor, mutluyum diyen mutlu sayılıyor. Sanıyorum, sahte ‘hümanist’ topluluklarda ‘mutluluk’ ele alınması çok sevilen konulardan biridir, çünkü ne dersen de kavrulmuş pirinç gibi epey su kaldırır. Bir başka grup için ise esas konu ‘iman’dır da o da
çok soyut bir kavram niteliğindedir.

Şimdi, aynı akşam TRT’nin verdiği bir başka habere geçelim: ‘BM
Uyuşturucu ve Suçla Mücadele Dairesi, dünyada 2 milyon 400 bin kişinin insan kaçakçılığı kurbanı olduğunu açıkladı. Kurbanların üçte ikisini kadınlar oluşturuyor. Cinsel istismar, zorla çalıştırılma ve organ vericisi olma, kurbanların maruz kaldığı bazı vahşetler. Kaçırılanların binlercesi çocuk. Bunlar ya köle işçi ya da ellerine silah verilip çocuk asker olarak kullanılıyor. Kurbanların yalnızca yüzde biri kurtarılabiliyor’. Dünya yönetim kurulunun (büyük şirketler + mafya) BM örgütünün başına atadığı zat da kurbanlara yardım için oluşturulmuş fona bağış çağrısında bulunmuş. Ne ilginçtir yahu…Her türlü silah ve yolsuzluk kaynağına para bulunur da çocuklar için bağış toplamaya kalkışılır.

Dünya yöneticileri ve aylıklı görevlilerinin belki çok iyi anlayıp da anlamaz numarasına yattıkları bir gerçek var. Onu da büyük bilgin Albert Einstein ne güzel belirtmiş: ‘Dünyada bir tane bile çocuk mutsuz olduğu sürece, büyük icat ve ilerlemeler olmamış sayılmalıdır’. Gerçekten, bütün adiliklerin birtakım aşağılık egemenlikler öyle istedikleri için sürüp gittiğinin bilincinde olan ve dünyamızda acı çeken insanlar var oldukça onlarla birlikte acı çekme dolayısıyla su içmek için mutluluk pınarına ağzına dayayamayan milyonlarca aydın insan da var. Belki de bu gerçek insanlar, sürekli kusacak biçimde içleri kaldırılarak ‘anoreksiya, bulimiya’ gibi hastalıklara yakalanıp yok olup gitsinler diye uğraşılıyordur.

Son Güncelleme (Cumartesi, 12 Kasım 2016 21:32)

 

Degerli Yazarimiz Bu tarihten itibaren bizimle beraberdir: Cumartesi, 26 Mayıs 2018.

Yazarin Diger Yazilari

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Site Dili / Language
İstediğiniz dile çeviriniz

language you want to turn the

Üye Girişi
Ziyaretçi Sayısı
Bugün597
Dün1485
Tüm Zamanlar4528237
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 44 konuk çevrimiçi
İstatistikler
Üyeler : 5217
İçerik : 1505
Web Bağlantıları : 26
Ziyaretçi Anketi
Gönül Sitesini Dünyanın neresinden İzliyorsunuz?