• İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
  • İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
Kitap Okuma Anketi
Kitap Okuyor musunuz?
 
Yasal Uyarı
Bu sitede yayınlanan bütün eserlerin çoğaltılması, izinsiz olarak bestelenmesi yasaktır! Buna uymayanlar hakkında, 5846 ve 411 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 3257 sayılı Sinema ve Muzik Eserleri Kanunu Hükümleri gereğince hukuki işlem yapılacaktır. Sitede yayınlanan şiir, yazı ve hikayelerin telif hakları sahiplerine aittir. Ancak Naci Gümüş imzalı yazı, şiir ve hikâyeler; isim anılması, kaynak gösterilmesi şartıyla alıntılanabilir.
Site İçi Arama

PostHeaderIcon 21 YILLIK GÖÇEBE OKUL

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 4
ZayıfEn iyi 
Yazarlarımız - Makaleleri

Ergani ilçesi 100.000 bini aşkın nüfusuyla Diyarbakır’ın en gelişmiş, en büyük ilçesi ve doğu-batı hattını oluşturan karayoluyla merkezi bir yer durumunda olup, 9000 yıllık geçmişiyle Dünya’ nın ilk yerleşim merkezlerinden biridir.  Tarihiyle, kültürüyle ve eğitim alanında göstermiş olduğu Türkiye ortalamasındaki başarısıyla önemli bir eğitim kentidir. Ergani ilçesi özellikle eğitim alanında deyim yerindeyse bir çınardır ve yine bu alanda Türkiye’nin en önde gelen ilçelerinden bir tanesi. Şöyle ki; bu ilçemizde (Köy okullarıyla birlikte) 110’ a yakın İlköğretim Okulu, ikisi Anadolu Lisesi, biri Anadolu Öğretmen Lisesi olmak üzere 12 lise, 7 Özel Eğitim Kurumu ve Dicle Üniversitesine bağlı Meslek Yüksek Okulu bulunmaktadır.

Ergani, Okur - Yazar oranı bakımından Türkiye ortalamasının çok üstünde, HEM DOĞU ANADOLU HEMDE GÜNEYDOĞU ANADOLU bölgesinde ilk sıradadır. Okur - Yazar oranının yüksek olmasında tarihi Öğretmen Okulu' nun etkisi yüksektir. Diyarbakır ve Güneydoğu Anadolu' nun üniversite okuma ortalaması en yüksek ilçesidir. İstatistiki bilgiler ışığında genel olarak ele alındığında ise; Derslik Sayısı 10.799, Öğrenci Sayısı 437.856, Derslik Başına Düşen Öğrenci Sayısı İlköğretim 43, Ortaöğretim 54, Mesleki ve Teknik Eğitim 32 olarak dağılım yapılmıştır.

 Gelinen noktada göze çarpan Okuma-Yazma oranının bir ilçeye göre küçümsenemeyecek derecede yüksek olduğu, bölgede eğitimin en önemli unsur olarak değerlendirildiği ve buna mukabil dersliklerde öğrenci sayısının fazla okul sayısının ise az olduğu görülmektedir. Konu eğitim olunca hassasiyetimiz artıyor haliyle çünkü, yapılan gözlemlerde ilçede Mehmet Akif Ersoy İlköğretim Okulunun eski ve yıpranmış olduğundan tahliye kararı verilerek en yakınında bulunan ve yeni binanın yapılışına kadar Sezai Karakoç İlköğretim Okuluna taşındığı ve onlarca öğrencinin zor şartlar altında bir arada eğitim gördüğü, keza bu okulda eğitimini sürdüren lütfen dikkat ediniz 1990 yılında İlçe Devlet Hastanesinin bodrum katında kurulan ve sık sık yeri değiştirilen 21 yıllık Anadolu Sağlık Meslek Lisesinin binası olmadığından, yine dikkatinizi çekmek isterim tam 7. kez yer değiştirmek suretiyle TOKİ konutlarında bulunan Cahit Sıtkı Tarancı İlköğretim Okulunun üst katında yer ayrılmak suretiyle tekrar taşındığı, eğitim-öğretim gibi ülkenin en önemli ve vazgeçilmez unsurlarından olan eğitimin ne şekilde yürütüldüğü, öğretmen ve öğrencilerin türlü eziyetlere maruz bırakılarak göz ardı edildiği üzücü, bir o kadar da onur kırıcı bir davranışı gözlerimle görmüş yerinde tespit etmiş bulunmaktayım.

Ne yazık ki bununla kalmıyor sorunlar da bitmiyor. Devam edelim, TOKİ’ de bulunan bu okulumuz bölgenin iklim şartlarına göre inşa edilmediğinden kış ayları çok soğuk geçmekte ve çekilen kalorifer tesisatlarının yetersiz kaldığı öğretmen ve öğrencilerin palto ve kışlıklarıyla eğitim gördükleri birçok öğrencinin hastalandığını yetkili idarecilerden öğrenmiş bulunmaktayız.  Yetkili demişken, konuyla ilgili okul idarecileriyle yapılan görüşme ve veli toplantılarında sorun ve rahatsızlıklar noktasında görüş istendiğinde kendilerinin bu konuda bir şey diyemeyeceklerini, verilen talimatlar doğrultusunda hareket ettiklerini, neticede Devlet Memuru olduklarını ve her şeye rağmen görev bilinci içerisinde çocuklara eğitim vermeye çalıştıklarını beyan etmişlerdir.

Şimdi tüm yetkililere ve Milli Eğitim Bakanına sormak istiyorum. Neticede ben de bir veliyim ve 3 çocuğumu okutmaktayım. Cumhuriyet tarihinde eşine az rastlanacak bir şekilde eğitime bu zamanda bu kadar önem vermenize karşın böyle bir durumun yaşandığı tarafınızdan bilinmekte midir? Böyle bir skandala nasıl seyirci kalabilirsiniz? Devlet tüm imkanlarını en çok eğitim alanında seferber etmişken 21 yıllık bir geçmişe sahip ve ülkeye sağlık alanında eleman yetiştiren bir eğitim kurumu nasıl olur da binasız bırakılır? Bunu hangi mantık kabul eder? Çocuklarımızı soğukta tir tir titreterek mi veya hasta ederek mi eğitim vermeyi düşünüyorsunuz? Onlarca öğrenciyi yani bir sınıfta 40-45 kişiyi bir arada barındırarak eğitim verirken onlardan ne almayı bekliyorsunuz? Ne yapmayı düşünüyorsunuz acaba? Bir Meslek Lisesinde mesleki eğitim vermek üzere 17 meslek öğretmeni olması gereken yerde 3-5 meslek öğretmeniyle olay nasıl geçiştirilebilir veya nasıl sağlıklı bir eğitim verilebilir? İleride bu çocuklar sağlık kuruluşlarında yerleştirilirken sağlık gibi en önemli bir meselede vatandaşımıza ne verebilir nasıl hizmet sunabilir?

Neden, niçin ve nasılları çözmenin vakti gelmedi mi? Hep birlikte oturup bunları aşmamızın, bu sorunları gidermemizin ve top yekun çocuklarımızın daha iyi bir eğitim alması, sağlıklı bir ortamın elde edilmesinin gayreti içerisine artık girmemiz gerektiğini düşünüyorum. Sizce de öyle değil mi?      

 

Degerli Yazarimiz Eyyüp ARAS Bu tarihten itibaren bizimle beraberdir: Perşembe, 21 Ocak 2010.

Yazarin Diger Yazilari

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Site Dili / Language
İstediğiniz dile çeviriniz

language you want to turn the

Üye Girişi
Ziyaretçi Sayısı
Bugün3194
Dün6265
Tüm Zamanlar4625481
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 100 konuk çevrimiçi
İstatistikler
Üyeler : 916
İçerik : 1505
Web Bağlantıları : 26
Ziyaretçi Anketi
Gönül Sitesini Dünyanın neresinden İzliyorsunuz?